Huawei rakiplerine fark attı!

huawei 1

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Huawei, kendi ülkesindeki satışlarda açık ara önde gidiyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşından en fazla zarar gören isim hiç şüphesiz Huawei oldu. Çinli üreticiye uygulanan ya da uygulanmakla tehdit edilen ambargolar yüzünden, akıllı telefon satışları önemli ölçüde düştü.

Yeni tasarladığı modellerde Google servislerini kullanamayan Çinli üretici, Eylül ayının başlarında tanıttığı amiral gemisi modelleri Mate 30 ve Mate 30 Pro’yu bu sebeplerden Avrupa’da satışa sunamadı.

Huawei, global pazarda olumsuz bir görüntü çizse de Çin’deki satışlarda açık ara önde yer alıyor. Canalys tarafından paylaşılan rapora göre 2019’un 3. çeyreğinde Huawei 41.5 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirerek Çin pazarının yüzde 42.4’üne hükmetti. Pazar payını önemli derecede arttıran şirket, tüm rakiplerinden müşteri çalmayı da başardı.

huawei

Aynı dönemde Vivo 17.5 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirerek yüzde 17.9 paya sahip olurken, Oppo 17 milyon telefonla pazarın 17.4’üne hitap etti.

Global pazarda hayli olumlu bir görünüm çizen Xiaomi 8.8 milyon telefon sevkiyatıyla yüzde 9’luk paya erişirken, Apple ise 5.1 milyonla yüzde 5.2’lik dilimde kaldı.

Eski iPhone ve iPad modelleri için iOS 12.4.3 yayınlandı