5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Milli 5G

Şu sıralar kullanıcıların aklında önemli bir soru işareti var. 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? İşte bu sorunun yanıtı.

Hali hazırda ülkemizde LTE yani 4G mobil veri teknolojisi kullanılmakta. Türkiye 4G’ye pek çok ülkeden sonra geçtiği için en gelişmiş 4G teknolojilerinden birisini kullanma imkanı sunmuştu.

Malum bu tarz teknolojilerde zaman geçtikçe daha üst seviye hızlara sahip modüller geliştiriliyor. Dolayısıyla 4G modüllerini geç satın aldığınızda ilk satın alınanlara nazaran daha yüksek hız kapasitesine sahip modüller edinmiş oluyorsunuz.

Peki ülkemizde 5G kullanımı ne zaman başlayacak? Hali hazırda ABD, Asya ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde 5G teknolojisi kullanıma sunulmuş durumda. Aslında BTK Türkiye’nin de 5G tarafında dünyanın ilk ülkelerinden birisi olacağını söylemişti lakin bu söylem pek de doğru çıkmadı.

Malum yaşanan pandemi süreci bazı planların aksamasına neden olmuş gibi görünüyor.

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Şu sıralar 5G destekli model sayısı arttığı için kullanıcılar bu teknolojinin ülkemize ne zaman geleceğini merak ediyor. Hali hazırda konu ile ilgili yapılmış resmi bir açıklama yok. Fakat operatörlerin 5G tarafında bazı çalışmalar yürüttüğü de bilinen bir gerçek.

Sonuç olarak 2021’de 5G’ye geçmemiz biraz güç görünüyor. 2022 ise bir umut. Fakat genel düşünce Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te 5G’ye geçeceğimiz yönünde. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Hangi ülkeler 5G kullanıyor?