Ana SayfaGenel5G indirme hızında yeni bir rekor kırıldı

5G indirme hızında yeni bir rekor kırıldı

5G indirme hızında bugün yeni bir rekorun kırıldığı açıklandı. Ticari ağlarda yakalanan bu hız, gelecek için çok umut taşıyor.

Finlandiya’nın önde gelen mobil operatörü Elisa, Nokia’yı 5G RAN’ın ülke çapında tedarikçisi olarak seçmişti. Ortaklığın bir parçası olarak Nokia, gelişmiş ultra hızlı, düşük gecikmeli mobil geniş bant hizmetleri sunan AirScale 5G RAN portföyünü sunuyor. Bugün ise Nokia, Elisa ve Qualcomm, 5G indirme hızı konusunda yeni bir rekor kırdıklarını açıkladı.

Bu üç dev isim ilk kez 8 Gbps sunarak Finlandiya’daki ticari bir ağda dünyanın en yüksek 5G hızlarını elde etti. Ayrıca aynı anda bağlanan iki 5G mmWave cihazına hizmet vermeyi başardı. Şirketin iddialarına göre, baz istasyonu, her biri 26 GHz’de 800 MHz ticari milimetre dalga 5G spektrum kullanan iki Nokia AirScale telsizi kullandı.

Bunlar, ikinci nesil Qualcomm QTM525 mmWave anten modüllerine sahip bir Qualcomm Snapdragon X55 5G Modem-RF Sistemi tarafından desteklenen iki 5G akıllı telefon form faktörü test cihazına bağlantı sağladı. Her cihaz baz istasyonundan 4 Gbps maksimum hıza ulaştı.

Turkcell TV+ Ready ile televizyonunuz akıllansın

Operatör, kurulumu Helsinki, Finlandiya’daki amiral mağazasında sergiledi. Elisa, 2021’de bir tüketici mmWave teklifi sunmayı planlıyor. Bu çözüm, yüksek hızlı video indirmeleri, kritik görev veya sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları için fırsatları ortaya çıkarmak için önerildi.

5G indirme

Daha spesifik olmak gerekirse, kullanıcılar 4K video içeriğini indirebilir, üçlü A oyunlarını birkaç saniye içinde indirebilir ve fiber geniş bant alternatifi olarak gelişmiş kapasiteli sabit kablosuz erişim bağlantısını etkinleştirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU