Ana Sayfa Haber 3D Teknolojili Silah

3D Teknolojili Silah

ABD’li Defense Distributed şirketi tarafından üretilen 3D teknolojili silah tehlike saçmak için üretilmiş gibi. Çünkü firmanın internet sitesine koyduğu planlar, 100 binden fazla sayıda indirilmiştir.

Bu planları kim niye indirmiş belli değil ama işin ucunda x-ray cihazı gibi güvenlik tabanlı yazılımlara yakalanmayan bir silah var. Silahın ismi ise, Liberator’dur.

Bu silahı en çok indiren ülkeler arasında ABD, Brezilya, Almanya, İngiltere ve Fransa geliyor. 3D yazılım cihazları kullanılarak kolayca üretilen Liberator adlı silah, dediğimiz gibi güvenlik yazılımları tarafından tanınmadığı için, silah olarak algılanmıyor. Böylece kötü niyetli kişilerce kolayca kullanıla bilen bir saldırı aracına dönüşüyor. ABD California eyaletinde bu silahın yasaklanması için eyalet meclisi harekete geçmiş. Kamu güvenliği konusunda istenmeyen olayların yaşanmasında, kolaylık sağlayacak olan bu alet, yasaklanmalı denilmiş. Firmaya da, biran önce planları internet sitesinden kaldırması için resmi yazı gönderilmiştir. Doğrusu da bu zaten. Hangi akla hizmet edipte, 3D yazıcıları ile kolayca üretile bilecek olan, kullanışlı bir silahın planlarını, her alemden insanın bulunduğu online sisteme koymuş, anlamadım doğrusu. Silahı öne çıkan özelliği de çok cazip kılıyor kendisini zaten. Plastik aksam ve sadece metal olan yeri ateşleme fünyesi. Ama buna rağmen x-ray gibi güvenlik tabanlı sistemlerde tespit edilemiyor.

060520131510011087916

Defense Distributed firması yaklaşık değeri 8 bin dolar olan 3D yazıcılarında bu silahı üretmesi 8 ay gibi kısa süreyi almıştır. Bu, 3D yazıcı teknolojisine sahip olan herkesin, silahı kolayca planlar yardımıyla üretebileceği anlamına geliyor. 3D tasarımları arasında en popüler yazılım listesinin başını çekmiş ürün. Çünkü 100 binden fazla indirilme rekoru var elinde. İşin kanunlar nezdinde yasal olmayan durumu var mı? Diye soracak olursanız. Silah üretmek ve silah taşımak için ruhsat gerekiyor. Ancak bu planlar pek çok kimse tarafından, yani silah üretme ruhsatına sahip olmayan kişiler tarafından kullanılacaktır. Bu bakımdan suç işlenmiş durumda. Bir de ruhsatsız, yani kayıt altına alınmadan pek çok kimseye satılacaktır. Ortalıkta silaha benzer, plastik bir şeyler görürseniz temkinli olun. Gerçi bizim ülkemizde indirilme oranı, sıfır düzeyde. Ama koridor ülke durumundayız. Başka memleketlere geçirilmek istenirken, buraya da, demir atabilir. İroni sadece…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting