Ana SayfaGenel2021 yılında 500'den fazla yeni tür keşfedildi!

2021 yılında 500’den fazla yeni tür keşfedildi!

2021 yılı bilim açısından yeni keşiflerin ortaya çıktığı bir yıl oldu. Karides benzeri canlılar, soyu tükenmiş bir dinozor ve renkli böcekler, Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’ndeki bilim adamlarının bu yıl tanımladığı 552 yeni tür arasında yer alıyor. İşte detaylar.

Araştırmacılar, 2021 yılında pandemi nedeniyle uluslararası sahalara seyahat etmekten veya diğer müze koleksiyonlarını ziyaret etmekten büyük ölçüde kısıtlandı. Ancak hem yaşayan hem de nesli tükenen canlıların keşif çalışmaları durmadı. Bilim insanları yeni zenginlikleri ortaya çıkarmak için uğraştılar. Bu neticede bir çok yeni canlı keşfedildi. Koleksiyonlarında 80 milyon örnek bulunduran müzede 300 kişilik bilim insanı kadrosu bulunuyor. Dinozor keşifleri, 125 milyon yıl önce Wight Adası’ndaki karada olduğu kadar suda da avlanmalarına yardımcı olan, timsah benzeri kafataslarıyla donanmış spinosaurlar adı verilen dev etçil yırtıcıları içeriyordu.

2021 yılında 500'den fazla yeni tür keşfedildi!

İki spinosauridden ilki, Ceratosuchops inferodios olarak adlandırıldı. Bir diğer keşif olan Spinosaurid muhtemelen hem suda hem de karada avlanabilen balıkçıllara benzer bir şekilde avlanıyor. Her iki yırtıcı da muhtemelen yaklaşık 29,5 fit (9 metre) uzunluğa ulaştı ve 3,2 fit (1 metre) uzunluğunda kafatasları vardı. Genellikle Birleşik Krallık’ın dinozor başkenti olarak adlandırılan Wight Adası’ndan onlarca yıllık bir fosil, alışılmadık bir burnu olan bir iguanodontian olan Brighstoneus simmondsi’nin keşfine de yol açtı. Fosiller başka yerlerdeki buluntular, Afrika’dan en eski ankylosaur’u, bir Çin sauropodunu ve Birleşik Krallık’ta bulunan en eski etçil dinozoru ortaya çıkardı. Doğa Tarihi Müzesi’nde paleobiyoloji alanında kıdemli bir araştırmacı olan Susannah Maidment, yaptığı açıklamada, “Özellikle Birleşik Krallık’tan yeni dinozorların tanımlanması için harika bir yıl oldu” dedi. “Bu örnekler, geçmişin ortamlarını ve zaman içinde nasıl değiştiklerini anlamamızı sağlayan geniş bir paleobiyolojik yapbozun parçalarıdır.”

Elektrikli otomobil çalışmaları geri dönülemez noktaya geldi: Benzinli araçlara elveda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting