Ana SayfaHaberCitroën, cinsel taciz içeren Mısır reklamını kaldırdı

Citroën, cinsel taciz içeren Mısır reklamını kaldırdı

Citroën, cinsel taciz normalleştirdiği iddia edilen Mısır reklamını kaldırdı. Fransız otomobil üreticisi, tacizin hiçbir türüne müsamaha göstermediğini ve rahatsız olan herkesten özür dilediğini söyledi. İşte detaylar.

Citroën bir reklamıyla problem yaşıyor. Filmde Diab, görünüşe göre rızası olmadan yoldan geçen bir kadını fotoğraflamak için arabasının kamerasını kullanıyor. Daha sonra birlikte araba sürerken görülüyorlar. Mısırlı-Amerikalı gazeteci Reem Abdellatif bunu “ürpertici” olarak nitelendirdi. “Kadınların %98’inin hayatlarının bir noktasında tacize uğradığını bildirdiği bir ülkede cinsel tacize olanak tanıyan bir reklam yapmanın iyi bir fikir olacağını kim düşünebilirdi?” yorumları yapıldı.

Citroën, cinsel taciz içeren Mısır reklamını kaldırdı

Yazar Amal Alharithi tweet attı: “Amr Diab’ın reklamında acı veren şey, tüm mürettebatın hatayı fark etmemiş olması. Mürettebattan kimse, rızaları olmadan sokaklarda kızların fotoğraflarını çekmeye itiraz etmedi. Bu çok üzücü.” Citroën Egypt’in Instagram hesabındaki bir yorum, şirketi, reklamı izleyen erkeklerin yanlışlıkla bir kadının istenmeyen bir fotoğrafını çekmenin bir randevuya yol açabileceğine inanabileceği konusunda uyardı, ancak aslında hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Perşembe günü Citroën yaptığı açıklamada, otomobilin kamerasını vurgulayan bir sahnenin uygunsuz olarak algılandığını öğrendikten sonra reklamı kaldırdığını söyledi. “Citroën, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki tüm toplulukları önemser ve tacizin hiçbir biçimine müsamaha göstermeyiz.”

Açıklamada, “Filmin bu bölümünün olumsuz yorumlanmasından dolayı derin bir üzüntü duyuyoruz ve anlıyoruz. Mısır’daki iş ortağımızla birlikte bu reklamı tüm Citroën kanallarından kaldırma kararı aldık ve bundan rahatsız olan tüm topluluklardan en içten özürlerimizi sunuyoruz.” Amr Diab şimdiye kadar eleştiri hakkında yorum yapmadı.

Elektrikli otomobil çalışmaları geri dönülemez noktaya geldi: Benzinli araçlara elveda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting