Ana SayfaGenelZincir marketlerde elektronik ürün satışı yasaklandı!

Zincir marketlerde elektronik ürün satışı yasaklandı!

Tam kapanma kapsamında yeni bir yasak daha devreye alındı. 7 Mayıs itibariyle zincir marketlerde elektronik ürün satışı da yasaklandı. İşte detaylar.

29 Nisan’da başlayan tam kapanma kapsamı genişletilmeye devam ediyor. Bilindiği üzere tam kapanma kapsamında market ve benzeri işletmelerin açık olmasına karar verilmişti. Fakat geçtiğimiz gün alınan bir karar doğrultusunda bu tarz marketlerde pek çok ürünün satışına yasak getirildi. Gerekçe ise haksız rekabet.

Kırtasiyeden oyuncakçıya kadar pek çok işletmenin kapalı olduğu süreçte zincir marketlerin bu tarz şeyler de satması esnaf tarafından pek hoş karşılanmadı. Sonuç olarak hükümetten karar gecikmedi.

Zincir marketlerde elektronik ürün satışı yasaklandı!

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

3 Mayıs vaka sayısı açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting