Yurt dışından ucuza PlayStation 5 alınır mı?

Amazon 6000 TL'ye PS5 satacak

Şu aralar oyun severlerin en çok sordukları sorulardan birisi de yurt dışından PlayStation 5 alınır mı? İşte bu sorunun yanıtı.

Malum ülkemizde konsollar zaten yurt dışındaki fiyatlara göre hayli uçuktu. Fakat son gelen yüzde 50’lik ek gümrük vergisiyle birlikte yeni nesil konsollar ciddi anlamda erişilmesi güç bir seviyeye eriştiler.

Hali hazırda yeni nesil konsollar Xbox Seriex X ve PS5’in Avrupa fiyatı 499 euro. ABD fiyatları ise 499 dolar. Yani TL bazında hesapladığımızda her iki konsol da Avrupa’da 4650 TL, Amerika’da ise 3940 TL. Peki ülkemizde ne kadar?

Ucuza PlayStation 5 almak mümkün mü?

Şu anda hem Xbox Series X hem de PS5 ülkemizde 8299 TL’lik etiketle satılıyor. PS5’in sadece dijital olan sürümü ise önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. Ayrıca Ocak ayı itibariyle yüzde 50 olan gümrük vergisi de yüzde 25 olarak uygulanacak.

PlayStation 5

Tablo bu şekilde olunca insanlar yurt dışından PS5 alıp almamanın artı ve eksilerini araştırmaya başladı. Çünkü yurt dışından alınan cihaz tam olarak yarı yarıya mal oluyor. Ayrıca bu cihazlarda sim kart kaydı ve benzeri durumlar olmadığı için de konsolun yurt dışı ya da yurt içi olması herhangi bir önem arz etmiyor.

Bu bağlamdan bakında yurt dışından getirilen PS5’in tek bir dezavantajı olduğunu söyleyebiliriz. O da garanti durumu. Yurt dışından aldığını PlayStation 5, cihazı aldığınız ülkede garanti kapsamında olacağı için Türkiye’de garantisi olmayacak.

Onun dışında neresinden bakarsanız bakın yurt dışından PS5 alıp getirmek çok daha mantıklı olacaktır.

Call of Duty Black Ops Cold War inceleme


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir