Ana SayfaGenelYoutube kullanıcılarını premium üyeliğe zorluyor

Youtube kullanıcılarını premium üyeliğe zorluyor

Google imzası taşıyan en büyük dijital yayın mecrası YouTube adeta kullanıcıları Premium üyeliğe zorunlu bırakıyor. Peki ama nasıl? İşte konu ile ilgili detaylar.

Hali hazırda sosyal medya denildiğinde akla gelen birkaç temel isim bulunuyor. Nitekim YouTube da bunlardan biri. Gerçi YouTube’ın formatı gereği ne derece sosyal medya mecrası olduğu tartışılabilir. Fakat her isteyenin dilediği gibi hesap açıp, video yükleyebildiği bir mecrayı sosyal medya olarak değerlendirmek pek de yanlış olmayacaktır.

Bilindiği üzere YouTube ilk kurulduğu günden bu yana ücretsiz olarak hizmet veriyor. Fakat yıllar içerisinde YouTube’un yayın politikası önemli oranda değişti. En büyük değişiklik ise reklamlar tarafında oldu.

Eskiden YouTube’ta sadece videonun altında çıkan bar şeklindeki reklamlar oluyordu. Şimdiler de ise videoların reklamdan geçilmediğini söyleyebiliriz.

Youtube kullanıcılarını premium üyeliğe zorluyor

Normalde yayıncı isteğine göre her videosuna zaten reklam koyabiliyor. Lakin süresi 10 dakikanın altına olan videolarda araya reklam girmesi mümkün olmuyordu. Fakat son YouTube düzenlemesi ile bu süre 8 dakikaya düşürüldü.

Doğal olarak 8 dakikalık videolarda bile araya 2 – 3 kere reklam girmesi izleyicileri bezdiren bir durum. Bu durumdan usananlar ise çareyi YouTube Premium’da bulunuyor. İlk 1 ay denemesi ücretsiz olan Premium, Google’ın gelirini arttırırken yayıncıların gelirini ise düşüyor.

Elbette burada temel nokta YouTube’un reklam olayını fazlasıyla abartıyor oluşu. Yoksa genel olarak kitlelerin halinden memnun olduğunu söyleyebilirdik.

Sıfır Peugeot 308 fiyatları düştü! İşte indirimli fiyatlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting