YouTube 720P HD özelliğini kaldırdı!

YouTube 720P HD

Pandemiden dolayı video kalitesini düşüren YouTube, bu seferde 720p görüntü seçenedeğindeki ‘HD’ ibaresini kaldırdı.

Geçtiğimiz günlerde Covid-19 salgını sebebiyle videoların kalitesini düşüren YouTube, yeni bir karara imza atarak 720p’yi artık ‘HD’ olarak kabul etmiyor.

Tüm dünyayı etkisi altında alan salgından dolayı, neredeyse herkesin en çok vakit geçirdiği mecralardan biri olan YouTube artan yoğunluktan otomatik kalite ayarını 480p’ye çekmişti. Artan talebe çözüm olarak getirilen bu yöntem, kullanıcıların kalite ayarını videolarda manuel olarak ayarlamaya itiyordu.

Youtube şimdi ise 4K, 2K ve 1080p seçeneklerinin yanında bulunan ‘HD’ simgesini kaldırmaya başladı. Sessiz sedasız yapılan bu değişiklik hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle beraber, ekran boyut ve çözünürlüklerin artmasından dolayı standartlar yükseliyor. Durum böyleyken, bir zamanlar gözümüze çok kaliteli görünün videolar, zamanlar ilk günkü etkisini göstermemeye başlıyor.

Artık 720P ‘HD’ sınıfında değil!

Elbette kullanıcılar 720p videoları yanında ‘HD’ ibaresi olmadan seyredebilecek, ancak teknolojinin seyrine baktığımızda belki ilerleyen yıllarda aynı durumu 1080p için de görebiliriz.

Hatırlayacağınız gibi televizyonlarda da bir dönem 720p çözünürlük için HD Ready ibarisi yer alıyordu. Özellikle televizyonların satın alım aşamasında ve firmaların kafa karıştıran pazarlama yöntemlerinden dolayı bir çok insan HD ibaresinden dolayı, yanlış yönde karar veriyorlardı. Bu da aslında bizlere 4k televizyon ve monitörlerin üretim maliyetlerinin düşmesi, piyasada yaygınlaşmasından dolayı standartların değiştiğinin en büyük kanıtı.

YouTube 480P çözünürlüğe geçiş yaptı!

Dünya genelinde 4G veya 5G gibi altyapıların artmasıyla birlikte yüksek çözünürlükteki videoları her geçen gün daha rahat seyretmeye başlıyoruz. Şu an için en düşük kaliteninin 144p olduğunu göz önüne alırsak, günün birinde bir düzenlemede bu taraflarda okacak gibi.

Ayrıca 720p’nin günümüzün en güncel ekran çözünürlükleri karşısında ne kadar küçük kaldığını aşağıdaki görselde kolaylıkla görebilirsiniz.

YouTube 720P HD


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir