Yeni radar sistemi kazaları sıfıra indirebilir!

Yeni radar sistemi

ABD’li saygın bir üniversite tarafından geliştirilen yeni radar sistemi, kazaları sıfıra indirebilecek. İşte otomotiv dünyasında heyecan yaratan haberin detayları.

Otonom araç sistemlerini geliştiren şirketler, genellikle trafik kazalarını önlemede pek başarılı olamıyordu. Fakat yeni radar sistemi aynı durumu tersine çevirecek. Bugüne kadar otonom sistemler ile yetiştirilen detaylar sayesinde kırmızı ışık gibi ayrıntılar bile hemen fark edilebiliyordu. Daha sonra sürücülerin önündeki engelleri ve araçları hızlı bir şekilde tanıyabilen sistemler de geliştirildi. Şimdi sırada bambaşka bir engel tanıyıcı var.

Köşeden fırlayan araçlar ve insanlar hemen fark edilecek

Princeton Üniversitesi’nde görevli Profesör Felix Heide’ın liderlik ettiği bir ekip, radyo frekansları (RF) sayesinde köşeden çıkan kişiler hemen fark edebiliyor. Aslında trafikte böyle bir problemin oluşmasının temel bir nedeni var. Köşelerdeki duvarların arkası görünmediği için bu büyük bir sorun yaratıyor

Yeni radar sistemi

Yeni sistemle birlikte, adeta bir kızılötesi işlevi sağlanıyor ve duvarların arkası rahatlıkla görülebiliyor. Herhangi bir engelin köşe bölümden önünüze fırlama ihtimali olması halinde uyarı veriliyor. Böylece kaza yapma riskiniz en az %40 oranında azalmış oluyor. Şimdilik teoride böyle bir başarı yakalanacağı söylense bile, yine de trafikte ne tür tepkiler verileceği bilinmiyor.

Tesla şirketi otonom araçlarını geliştirmek için bu tür projelere destek veriyor. Ayrıca Apple firması da yine destek alınabilecek kuruluşlar içerisinde yer alıyor. Muhtemelen ilerleyen yıllarda Tesla veya Apple gibi bir şirket bu üniversite ile anlaşma sağlayacak. Henüz deneme ve geliştirme aşamasında olan üniversite ekibi, yakın gelecekte sistemi tamamlamayı düşünüyor. Sizce bu sistemle birlikte, kazaların önlenmesi mümkün mü?

Tesla yeni batarya teknolojisi geç çıkacak! Elon Musk kızgın


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir