Yeni ChatGPT Tanıtıldı; Bilim-Kurgu Filmlerine Bir Adım Daha Yaklaştık

her

OpenAI’ın merakla beklenen etkinliği bu akşam gerçekleşti. ChatGPT’nin bu etkinlikte tanıtılan yeni versiyonu, Her filmini akıllara getirdi.

Bildiğiniz gibi OpenAI, birkaç gün önce bir açıklama yaparak pazartesi günü önemli bir etkinlik düzenleyeceğini duyurmuştu. OpenAI’ın kurucusu Sam Altman, daha sonra bir açıklama yaparak bu etkinlikte tanıtacakları şeyin “sihir gibi bir şey” olduğunu söylemişti. Altman’ın bu açıklamasıyla daha da merak uyandıran bu etkinlik, bugün akşam saatlerinde gerçekleşti.

Google benzeri bir arama motoru tanıtabileceği konuşulan OpenAI, bunun yerine ChatGPT’nin yeni versiyonunu tanıttı. Ancak bu öncekiler gibi bir versiyon değil. Çünkü bu versiyonun farkı daha gelişmiş bir yapay zekaya sahip olması değil, bu yapay zekayı kullanıcılara sunma şekli. GPT-4 Omni ya da kısaca GPT-4o olarak adlandırılan bu yeni versiyon, gerçek bir insan gibi kullanıcılarla konuşarak iletişime geçebiliyor.

ChatGPT yanlış bilgi veriyor

Bugüne kadar gördüğümüz en gelişmiş akıllı asistan olarak tanımlanabilecek GTP-4 Omni, sadece yazılı metinleri sesli olarak ifade eden bir ses desteği almıyor. Gerçekten bir insan gibi konuşuyor, gülüyor, dinliyor ve tepkiler veriyor. Dahası telefon ya da laptopun kamerasını kullanarak çevrenizde olup bitenleri görebiliyor ve bunlara göre anlık reaksiyon veriyor. Etkinlikte sergilenen demo, akıllara Her filmini getirdi. Hatırlarsanız 2013 yapımı bu filmde, Joaquin Phoenix’in karakteri, Scarlett Johansson tarafından seslendirilen bir akıllı asistana aşık alıyordu. OpenAI’ın akıllı asistanı henüz Her seviyesinde değil belki ama ona epey yaklaşmış durumda.

Belki de daha etkileyici olanı OpenAI’ın bunu ücretsiz olarak kullanıcılara sunacak olması. ChatGPT’nin hem daha hızlı çalışan hem de sesli olarak iletişim kuran bu yeni versiyonu, hem mobil uygulamada hem de masaüstü uygulamasında kullanılabilecek.

Apple’dan Dengeleri Değiştirebilecek ChatGPT Hamlesi