Ana sayfa Donanım Yapay zeka zararlı gıdaları tespit edebilecek

Yapay zeka zararlı gıdaları tespit edebilecek

Her geçen gün yeni bir özelliği ortaya çıkan Yapay zeka zararlı gıdaları tespit etme konusunda da işe yarayacak gibi görünüyor. Bundan kısa bir süre önce yapay zeka alanında yapılan çalışmaların neredeyse hayatımızın her alanına değdiğini görmek mümkündü. Bu alandaki işler daha da büyüyecek gibi görünüyor. İşte haberimizin detayları.

Birçok üniversite ve araştırma kuruluşu yapay zekadan hangi konularda yararlanabileceğimizi tespit etmeye çalışıyor. Cinsel hayatımızla ilgili dahi yararlanabildiğimiz yapay zeka, bu defa gıdaların çürük veya zararlı olduğunu tespit etmek için kullanılacak. Bir araştırma kuruluşu bunun için yeni bir sistem geliştirdi.

Yapay zeka zararlı gıdaları yorumlar sayesinde bulacak

Yapay zekanın insanlar için zarar oluşturabilecek gıdaları bulması elbette tatma duyusu ile olmayacak. Bunun yerine yapay zeka bu gıdalar ile ilgili yapılan yorumları görecek ve buna göre değerlendirme yapacak.

Herhangi bir gıda ile ilgili çok fazla olumsuz yorum girilmişse yapay zeka, bunu tespit edecek ve onu; zararlı veya çürümüş olarak nitelendirecek. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) bile şu anda böyle bir sisteme sahip değil. Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan bir araştırma ekibi bu konuda neredeyse bütün çalışmalarını tamamladı. Ancak rakip şirketlerin olumsuz yorumlar yapma ihtimali nedeniyle yapay zeka gıda alanında yanılabilir.

Birçok artısının yanında aynı zamanda çok fazla negatif yönün de olduğu bu çalışma, muhtemelen ilerleyen dönemlerde daha sık kullanılacak. Peki sizce de yapay zekanın gıdalar ile ilgili çalışmalara katılması yarar sağlayabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

ABD ordusu yapay zekayı savaşta kullanacak!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Corona virüsü aşısı bulundu mu?

Son günlerde dünya gündemini meşgul eden Corona virüsüne karşı aşı geliştirildi mi? İşte corona virüsü aşısı bulundu mu sorusunun yanıtı. Neredeyse her yıl yeni bir...

Son Haberler