Yapay Zeka Yatırımları Artıyor

AMD 2nm işlemcileri

Her 10 BT liderinden yaklaşık 7’si yapay zeka destekli teknolojilerin ekipleri daha verimli hale getireceğine inanıyor, ancak %52’si kurumlarının henüz gerekli BT altyapısına sahip olmadığını söylüyor

Global Bilişim Teknolojileri firmaları arasında yapılan yeni bir anketin sonuçlarına dair bilgiler açıklandı. Buna göre, her 4 BT liderinden 3’ü yapay zekanın potansiyel faydaları konusunda iyimser bir bakış açısına sahip.

Bu firmalardan 3’te 2’sinden fazlası ise AI teknolojilerine yatırımlarını artırıyor. Bununla birlikte, yapay zeka kurumların daha üretken, verimli ve güvenli hale gelmesi için açık fırsatlar sunarken, BT liderleri, uygulama yol haritalarının olmaması ve mevcut donanım ve teknoloji yığınlarının genel olarak hazır olması nedeniyle yapay zekayı benimseme zamanlamaları konusunda belirsizliklerini dile getiriyorlar.

AMD, AI teknolojilerinin iş yerini nasıl yeniden şekillendirdiğini, BT liderlerinin AI teknolojisi ve ilgili müşteri donanımı yol haritalarını nasıl planladıkları konusunda bir anket düzenledi.

yapay zeka

Bu ankete karşılaştıkları en büyük zorlukların neler olduğunu anlamak için Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Japonya’dan 2.500 BT liderinin katıldığı belirtildi.

Güvenlikle ilgili bazı tereddütlere ve işgücünü eğitmenin külfetli olacağı algısına rağmen, yapay zeka çözümlerini halihazırda uygulayan kuruluşların olumlu bir etki gördüğü ve geciken kuruluşların geride kalma riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. AI dağıtımlarına öncelik veren kuruluşların %90’ı işyeri verimliliğinde artış gördüklerini bildiriyor.

Kurumlar için AI

BT liderlerinin AI çözümlerini uygularken en iyi bilgi işlem platformuna sahip olmalarını sağlamak için AMD, açık endüstri standardı yazılımlarla yakın işbirliği içinde çalışırken, buluttan uç noktalara kadar ürün portföyünde yapay zeka özelliklerine sahip son teknoloji çözümler geliştirmeye odaklanmıştır.

Bu yıl AMD, Ryzen AI geliştirici araçlarının yanı sıra Windows Studio Effects destekli bir Ryzen AI Motoru içeren belirli modellere sahip ilk AMD Ryzen 7040 Serisi işlemcileri piyasaya sürerek şu anda diğer x86 işlemcilerde bulunmayan benzersiz deneyimler sundu.

Böylelikle doğrudan dizüstü bilgisayarlarda daha fazla AI özelliğinin önünü açmış oldu. Mobil bilgisayarlar için özel bir yapay zeka motoru, bulut tabanlı yapay zekanın tamamlayıcısı ve iş yerinde yapay zeka uygulamalarının benimsenmesi için gerek olarak gösteriliyor.

AI iş yüklerini şirket içi veri merkezlerinde de çalıştırmak isteyen işletmeler için güncel bir altyapıya sahip olmak kritik önem taşıyor.

Müşteriler, bir veri merkezini modern AMD EPYC işlemcilere yükselterek mevcut altyapılarında ihtiyaç duyulan raf sayısını %70’e kadar azaltabilirler.

AMD ayrıca kısa süre önce AMD CDNA 3 hızlandırıcı mimarisini temel alan AMD Instinct  MI300X hızlandırıcısına (192 GB) ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Bu hızlandırıcı, üretken AI için dünyanın en gelişmiş hızlandırıcısı olacak4 ve üretken yapay zeka iş yüklerine yönelik büyük dil modeli eğitimi ve çıkarımı için gereken işlem ve bellek verimliliğini sağlayacak.

Starfield’ın düşüşü sürüyor