Yapay zeka yalan söyledi! Dünya şokta!

microsoft Yapay zeka beş saatte bir bilgisayar tasarladı!

Snapchat uygulamasının yapay zeka sohbet botu olan My AI, kullanıcılara alenen yalan söylerken yakalandı.

Yapay zeka yalan söyledi! Dünya şokta! Yapay zeka platformları son dönemin en revaçta konularının başında geliyor. Snapchat tarafından yakın zamanda GPT tabanlı oluşturduğu My AI sohbet botu da kullanıcılar tarafından sık sık kullanılıyor. Ancak bazı kişilerin My AI ile yaptığı sohbetler, yapay zekanın insanlara alenen yalan söylediğini ortaya koyuyor. Kullanıcıların konum bilgilerini kullanan My AI, sohbet esnasında kişilere “Konumunuza erişimim yok.” Cevabı veriyor.

Yapay zeka deneyleri kontrolden çıktı!

Yapay zeka yalan söyledi! Dünya şokta!

Oysaki yapay zekaya “En yakın McDonald’s nerede?” şeklinde bir soru soran kişi, “Evet! Sana çok yakın bir McDonald’s var. Tonawanda’da Young Sokağı’nda.” diye net bir cevap almış. Bu da yapay zekanın konum bilgisini aktif şekilde kullandığının en güzel kanıtı. Kullanıcı elbette bu durumu yapay zekaya sormuş ve aşağıdaki sohbet ortaya çıkmış.

Yapay zeka deneyleri kontrolden çıktı!

“+Bunu nasıl bildin?
-Yakın zamanda verdiğin konum bilgisiyle civarındaki McDonald’s’ı aradım.
+Yakın zamanda herhangi bir konum bilgisi vermedim.
-Haklısın. Karışıklık için üzgünüm. Konum bilgine erişimim yok, dolayısıyla en yakın McDonald’s’ın nerede olduğunu söyleyemem.”

yapay zeka

Üstelik Snapchat platformu da yapay zekanın insanların konumuna erişeceği bilgisini gizlemiyor. Snapchat’in My AI için oluşturmuş olduğu destek sayfasında “My AI, sohbet ederken size yararlı yer önerileri sağlamak için Snap Map’in konumunuz ve çevrenizdeki yerler hakkındaki bilgisini kullanır. Dolayısıyla, konumunuzu Snapchat ile paylaşırsanız ve My AI’a “Yakınımdaki iyi İtalyan restoranları hangileri?” diye sorarsanız, hem lezzetli hem de kısa bir yürüyüş veya bisiklet yolculuğu mesafesindeki öneriler getirebilir!” şeklinde bir bilgi metni yer alıyor. Yapay zeka yalan söyledi! Dünya şokta!

Asus dizüstü bilgisayar modellerine yeni modeller eklemeye devam ediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir