Ana SayfaGenelYapay zeka işlemcisi boyutuyla dikkat çekiyor

Yapay zeka işlemcisi boyutuyla dikkat çekiyor

Kaliforniya’da kurulu işlemci üreticisi Cerebras Systems, yapay zeka işlemcisi olarak ürettiği The Wafer Scale Engine’ı tanıttı.

İşlevi değil boyutu önemli

Dünyanın en büyük işlemcisi olan The Wafer Scale Engine, laptoplar veya masa üstü PC’ler gibi, “az yer kaplasın, hafif olsun” amacını taşıyan bilgisayarları hedeflemiyor. İşlemci, yapay zeka işlemleri yapacak endüstriyel bilgisayarlara hayat vereceği için, boyutunun büyüklüğü dezavantaj değil, avantaj konumunda.

Firmaya göre bu dev işlemci tek başına bir otonom aracı kontrol edebilecek çok gelişmiş bir yapay zeka işlem gücüne sahip.

Klasik bir CPU’da en fazla 30 çekirdek bulunurken, yapay zeka işlemleri yapması için geliştirilen özel GPU’larda bu sayı 5000’e kadar çıkabiliyor.

The Wafer Scale Engine’da 400 bin çekirdek bulunuyor. Tüm çekirdekler de yüksek bant genişliği ile birbirine bağlanıyor. Dolayısıyla 400 bin çekirdiğin ürettiği veri bant üzerinde birikmeden eş zamanlı olarak işlenebiliyor.

Şirket işlemciyi şimdilik prototip olarak tanıttı. Ancak işbirliği yapmak isteyecek üreticilerle, farklı yapay zeka projeleri için işlemciyi üretmeye hazır olduklarının altını çiziyorlar.

Spotify Aile Planı için filtreleri yayına aldı

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting