Yahoo Şimdi de Safari’ye Göz Dikti

Yahoo 575

Apple ve Google arasındaki anlaşmada sona yaklaşılmasıyla hareke geçen Yahoo, Safari’nin varsayılan arama motoruna sahip olmak için çalışmalara başladı.

Mozilla ve Google arasında yıllardır devam eden ortaklığın geçtiğimiz günlerde sona ermesini fırsat bilen Amerikalı internet devi Yahoo, Mozilla’yla anlaşmaya varmış ve böylece kendi arama motorunu Firefox’un varsayılan arama motoru haline getirerek bu alandaki en önemli rakibi olan Google’a önemli bir darbe indirmişti. Ancak Marissa Mayer yönetiminde oldukça agresif bir politika izleyen Yahoo, arama motoru alanındaki rekabette bununla da yetinmeyecek gibi görünüyor.

Yahoo_DG

Amerikalı teknoloji devi Apple ve Google arasındaki anlaşmada sona yaklaşılırken, bu alanda Google’a rakip olan Yahoo ve Microsoft, Apple’ın internet tarayıcısı Safari‘nin varsayılan arama motorunu ele geçirmek için harekete geçtiler. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden birinde varsayılan arama motoruna sahip olmak için her iki firmada oldukça istekli olsa da, Microsoft’un bir adım daha önde olduğu söyleniyor. Amerikalı teknoloji devi Microsoft’un arama motoru Bing‘in OS X’teki Spotlight’ın ve iOS’daki Siri’nin varsayılan arama motoru olması, aynı ortaklığın Safari’ye de taşınabileceği yönünde değerlendiriliyor.

Windows 8.1 Sonunda XP’yi Geride Bıraktı