Firefox’u Kaybetmek Google’ı Yaraladı

Firefox’un Yahoo’yla imzaladığı yeni anlaşma sonrası varsayılan arama motorunu Yahoo’ya çevirmesi, Google arama motorunun kan kaybetmesine neden oldu.

Dünyanın en popüler internet tarayıcılarından birine sahip olan Mozilla, yıllardır beraber çalıştığı Google‘la olan anlaşmasının sona ermesinin ardından anlaşmayı yenilememiş ve bunun yerin Amerikan internet devi Yahoo‘yla yeni bir ortaklığa girişmişti. Yahoo’yla bu yeni ortaklığı sonrası Firefox internet tarayıcısının varsayılan arama motorunu Google’dan Yahoo’ya çeviren Mozilla’nın bu hamlesi Google’ın kan kaybetmesine neden oldu.

Firefox_DG

Kullanıcıların internet tarayıcılarındaki varsayılan arama motorunu kolaylıkla değiştirebildikleri göz önüne alındığında Firefox‘un Google’ı terk ederek Yahoo’ya geçmesinin büyük bir etki yaratması beklenmemiş olsa da, yayınlanan son istatistikler Google arama motorunun Firefox’u kaybettikten kayda değer bir düşüş yaşadığını gösterdi.

Google arama motoru kullanımında görülen bu düşmenin sebebi olarak birçok internet kullanıcısının tarayıcısının ayarlarını değiştirmemesi ve tarayıcılarını en basit haliyle kullanmaları gösteriliyor. Google’ın arama motorunda yaşanan bu düşüş, Yahoo’nun Mozilla’yla anlaşarak doğru bir hamle yaptığı yönünde yorumlandı.

Samsung Galaxy Grand Max Piyasaya Sürüldü