Ana SayfaGenelXiaomi Hindistan'da para aklama iddiası!

Xiaomi Hindistan’da para aklama iddiası!

Hindistan, ülkenin kara para aklamayla mücadele kurumunun yerel döviz yasalarını ihlal ettiğini tespit etmesinin ardından, Xiaomi Hindistan’da yaklaşık 725 milyon dolar değerinde varlıklara el koydu. İşte detaylar.

Reuters’e göre, Hindistan İcra Müdürlüğü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, teknoloji devi tarafından yapılan bazı transferlerin yasadışı havale yaptığını belirledi. Aklandığı iddia edilen para, biri daha geniş Xiaomi bayrağı altında olmak üzere üç yabancı şirkete gitti. İcra Müdürlüğü, şirketin ödemeleri kendisine fayda sağlayacak şekilde tasarladığını tespit etti. Ajans, “Telif hakkı adına bu kadar büyük miktarlar, Çinli ana grup kuruluşlarının talimatları üzerine havale edildi” dedi. Hindistan İcra Müdürlüğü, geçen Aralık ayında bir avuç diğer yerel Çinli firma arasında yan kuruluşu araştırmaya başladı.

Xiaomi Hindistan'da para aklama iddiası!

Xiaomi “parayı yurt dışına gönderirken bankalara yanıltıcı bilgi sağlamakla” suçlandı. Twitter’da Xiaomi, ödemelerinin meşru olduğuna inanıldığı ifadeleri kullanıldı. Şirket, “Xiaomi Hindistan’ın yaptığı bu telif ödemeleri, Hindistan versiyonu ürünlerimizde kullanılan lisanslı teknolojiler ve IP’ler içindi” açıklamasını yaptı. “Her türlü yanlış anlaşılmayı netleştirmek için hükümet yetkilileriyle yakın bir şekilde çalışmaya kararlıyız.”

Geçen yıl itibarıyla teknoloji devi, pazarın yüzde 24’lük baskın payıyla Hindistan’ın lider akıllı telefon üreticisiydi. Ancak Hindistan’daki birçok Çinli firma gibi, son zamanlarda Çin ticari çıkarlarını daha az hoş karşılayan bir düzenleyici rejimde sıkıntı çekmek zorunda kaldı. 2021’de Hindistan, ülkenin Çin ile olan sınır anlaşmazlığının ardından TikTok’u geçici olarak yasakladı ve daha sonra yerli üretimi teşvik etmek için WiFi cihaz onaylarını alıkoyduğu bildirildi.

Türk Telekom’dan ilk çeyrekte 9,5 milyar lira konsolide gelir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting