Xiaomi EV fabrikası yılda 300.000 araba üretecek!

Xiaomi EV fabrikası yılda 300.000 araba üretecek

Xiaomi, elektrikli otomobil planlarını Mart ayında duyurmuştu. Ancak şirket şimdiden çalışmalarına başlamış durumda. İşte detaylar.

Akıllı telefonlarda yakaladığı başarı ile yetinmeyen Çinli teknoloji dev Xiaomi şimdi elektrikli araç sekörüne girecek. Reuters’dan gelen bir rapora göre, ekonomik kalkınma ajansı Beijing E-Town, Xiaomi şirketinin bazı planlarını duyurdu. Rapora göre Çinli teknoloji devi yılda 300.000’e kadar araç üretebilecek bir EV fabrikası kuracak. Tesis iki aşamada inşa edilecek ve 2024 yılında seri üretime başlayacak. Ajans, şirketin ayrıca EV merkezini, araştırma ve satış bölümlerini Pekin’de kuracağını duyurdu. Xiaomi, otomobil satışına yardımcı olmak için perakende mağazalarını kullanmayı planlıyor.

Xiaomi EV fabrikası yılda 300.000 araba üretecek

Yeni Hyundai KONA

İlk modeller ve uluslararası genişleme de dahil olmak üzere, Xiaomi’nin otomobil stratejisi için hala birçok bilinmeyen çok şey var. Çinli teknoloji devi, 10 yıl içinde EV bölümüne 10 milyar dolarlık eşdeğer yatırım yapmayı umuyor, ancak bunun ötesinde fazla ayrıntı paylaşılmadı. Pekin fabrikası ise daha fazla ayrıntı sunuyor. Buna göre Xiaomi’nin yalnızca Nio ve Xpeng gibi Çinli rakipleriyle değil, Tesla gibi önemli yabancı otomobil üreticileriyle de rekabet eden ana akım (başlangıçta küçükse) bir EV üreticisi olmayı planladığı ortaya çıktı. Şirket planlarının ne kadarını gerçekleştirebilecek ya da ne kadarında başarılı olabilecek belli olmaz ancak hedefledikleri şeylere bakılırsa şirket  bu sektörde de ciddi adımlar atacak gibi duruyor.

Xiaomi elektrikli otomobil hedefini açıkladı: Tesla bunu duymasın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir