Xbox Cloud Gaming, yakında PC oyunlarını da çalıştırabilir

PC oyunları

Microsoft oyun alanında önemli adımlar atıyor. Şirketin bulut oyun servisi Xbox Cloud Gaming’e çok yakında PC oyunlarını oynama özelliği de eklenebilir.

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, son dönemde oyun dünyasında oldukça önemli adımlar atıyor. Bir yandan Game Pass servisi ile konsol tarafında bileğini bükemediği PlayStation’a karşı önemli bir avantaj yakalayan, diğer yandan Bethesda ve Activision Blizzard gibi dev oyun stüdyolarını satın alan şirket, şimdi de bulut oyun tarafında önemli hamleler yapıyor.

Oyunseverlerin güçlü bir PC sistemine ya da oyun konsoluna ihtiyaç duymadan internet üzerinden oyunları oynamasını sağlayan bulut oyun servisleri, son dönemde popülerliğini gitgide arttırıyor. Microsoft da Xbox Cloud Gaming servisiyle bu alana adım atmış durumda. Ancak gelen son bilgilere bakılırsa Microsoft bu bulut oyun servisini çok yakında çok daha iddialı bir hale getirebilir. Çünkü Microsoft’un sızdırılan iç yazışmaları, Xbox Cloud Gaming’in yakında PC oyunlarını da çalıştırabileceğini gösteriyor.

Xbox Cloud Gaming 2

Microsoft ile FTC arasında görülen dava kapsamında ortaya çıkan bu yazışmalar, şirketin Xbox Cloud Gaming servisine çok yakında PC oyunlarını çalıştırma özelliğini de ekleyebileceğini gösteriyor. Xbox Cloud Gaming normalde Xbox Series X’e özel çipler kullandığı için sadece Xbox oyunlarını çalıştırabiliyordu. Ancak Microsoft PC oyunlarını da bu sisteme dahil edebilmek için bulut oyun servisinde kullandığı donanımı yenilemeye başladı. Bu amaç doğrultusunda Azure sunucularını Xbox Cloud Gaming’e entegre etmeye başlayan Microsoft, bu sayede PC oyunlarını da destekleyen bir bulut oyun servisi kurmayı hedefliyor.

iPhone 15 siparişleri iPhone 14’ün önünde seyrediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir