Ana sayfa Genel Almanya'da 80 bin kişi internete özgürlük sloganıyla sokağa döküldü

Almanya’da 80 bin kişi internete özgürlük sloganıyla sokağa döküldü

Şu sıralar Avrupa’da en fazla tartışılan konulardan bir tanesi de, internete özgürlük sloganıyla sokağa dökülen vatandaşların talepleri oldu. Gün içerisinde Almanya’da yaklaşık olarak 80 bin kişi, Avrupa Telif Hakkı Yasasını protesto etmek için sokaklardaydı.

YouTube, Facebook ve Google gibi platformların da her fırsatta eleştirdiği Avrupa Telif Hakları Yasası, sonunda vatandaşların da karşı çıkmasıyla çıkmaza girdi. Bu yasayı eleştiren Avrupa vatandaşları, artık içerik üretmenin neredeyse imkansız hale geleceğini ifade ettiler.

internete özgürlük çağrısı geniş yankı buldu

 

Sosyal medya üzerinden konuşarak bir araya gelen gruplara katılım son derece yüksekti. Köln, Hamburg, Hannover, Berlin gibi şehirlerde toplanan yaklaşık 80 bin kişi, yasanın geri alınmasını talep etti. Göstericilere göre bu yasa daha çok;

  • Gazetecilere
  • Sanatçılara
  • Medya şirketlerine
  • Tekel sanat kuruluşlarına

yarayacak. Yetkililer konuyla ilgili henüz açıklamada bulunmazken, yasanın yumuşatılma ihtimali de konuşuluyor.

Yasa tasarısına karşı çıkanların bir diğer iddiası da; internetteki yaratıcılığı öldürebileceği yönünde. Onlara göre bu yasa geçerse hiç kimse, özgür bir şekilde içerik üretemeyecek. Bu nedenle de web sitelerinin filtrelenebileceği de kaygılanan konular arasında.

Sınavlara hazırlananlar için internet ücretsiz olacak!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

En çok şarj tüketen uygulamalar 2020

Akıllı telefonların bitmek tükenmek bilmeyen en büyük sorunu; çabuk tükenen şarjı. Peki en çok şarj tüketen uygulamalar hangileri? Cevabı makalemizde. Akıllı telefonlar son 10 yıllık...

Son Haberler