Ana SayfaGenelWhatsApp Türkiye açıklamasında bulundu!

WhatsApp Türkiye açıklamasında bulundu!

Avrupa kararının ardından eleştiri alan WhatsApp Türkiye ile ilgili özel bir açıklamada bulundu. İşte detaylar.

Facebook’un yeni kullanıcı sözleşmesinden Avrupa’yı muaf tutması büyük tepkilere neden olmuştu. Avrupa’daki kullanıcılar bu sözleşmeyi kabul etmeseler dahi WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilecekler. Fakat Türkiye’deki kullanıcılar bu sözleşmeyi kabul etmek zorunda bırakılacak.

İşte bu ikilem Türk halkını galeyana getirdi. Hafta sonunda diğer mesajlaşma platformlarına sanal bir göç gerçekleşince WhatsApp da bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Dilerseniz Facebook Türkiye ekibinin WhatsApp’ın geleceğine ilişkin açıklamasına aşağıdan göz atabilirsiniz.

WhatsApp Türkiye açıklamasında bulundu!

WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne anlama geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarına ve aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp hakkında Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama geldi

WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.

Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Facebook geri adım atmıyor!

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.

Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.

Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

Telegram in Whatsapp out

10 YORUMLAR

  1. valla üşenmeyin whatsapp alternatifi uygulamalara geçin halk olarak tepkimizi koyalım ben whatsapp hesabımı sildim sizde silin olsun bitsin

  2. İnsanların alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak istiyolarmışmış peh. Neden avrupadaki insanların alışveriş yapmasını kolaylaştırmak istemiyorsun ?

  3. Diğer avrupa ulkelrinde niye bu sözleşme yok ta bize özel sözleşme yapilio resmen aklımızla dalga gecilio whatsapp kurumunun yaptığı açıklamalar türk halkının aklıyla dalga geçmekten başka birşey deil alın uygulamanizi başınıza çalın

  4. Arkadaşlar Signal harici uygulamaları önermiyorum. Telegram Whatsapptan daha tehlikeli bir yazılım, BİP ise tamamen ticari bir yazılım ve sizin her türlü verinizi satacağını açık açık belirtiyor. Yerlidir diye güvenerek BİP kurmayın sakın.

  5. bunların para kazanması için verileri reklam amaçlı satması gerekiyor ve bunlar veri satmıyorsa nasıl para kazanacaklar signal misal nasıl kazanıyor o zaman Whatsapp baya eskiden paralıydı misal bunlar reklam amaçlı kullanıcaz dese bile Allah korusun savaş falan çıksa direk kullanırlar verileri söyliyim yani devlet el koyar falan o yüzden hiçbiri güvenilmez gibi duruyor kusura bakmayın verilerinizi çoktan facebook vs. gibi şirketler kullanıyo daha yeni mi uyandınız ya pazarlama amacıyla sadece.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting