Ana sayfa Genel WhatsApp Masaüstü açığı dosyalara erişim sağlıyor

WhatsApp Masaüstü açığı dosyalara erişim sağlıyor

Herkes WhatsApp’ı telefon üzerindeki küçük ekrandan kullanıyor sanıyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Pek çok insan PC’nin konforlu büyük ekranı ve full klavyesi ile yazışmayı tercih edebiliyor ve bunun için WhatsApp Masaüstü uygulamasını kullanıyor.

Tarayıcı üzerinden çalışan bir web uygulaması olan masaüstü WhatsApp servisinde ise çok ciddi bir açık tespit edildi.

WhatsApp Masaüstü bilgisayarımızdaki truva atı mı?

Buna göre, açığı kullanan hacker’lar bir kişinin bilgisayarındaki dosyalara erişim sağlayabiliyorlar. Güvenlik şirketi PerimeterX’in araştırmacılarının keşfettiği açık hakkında bilgilendirilen Facebook ise açığı yamadıklarını açıkladı.

PC ve Mac sistemlerinde çalışan açığı tetiklemek için saldırganların gönderdiği JavaScript formatlı mesajı okumak yeterli oluyordu.

Aslında sorun, Google’ın eski Chrome 69 tarayıcısındaki açıktan kaynaklanıyordu. Bu tarayıcıdaki web engin, bazı zararlı yazılımları çalıştırmayı kolaylaştıran formata sahipti. Ancak Google da söz konusu tarayıcıyı daha önce güncelledi.

Kullanıcıların bu tür sorunlarla karşılaşmaması için yazılımlarını güncellemeleri ve güvenlik yamalarını uygulamaları gerekiyor.

Eğer yakın zamanda Facebook’un popüler mesajlaşma uygulamasını güncellemediyseniz, uygulamanızı güncellemeniz için şimdi doğru zaman olabilir.

Rockstar Games kurucusu şirketten ayrılıyor

Bu olay aynı zamanda, dev internet şirketlerinin güven uyandıran web uygulamalarının “o kadar da” güvenli olmadığını ortaya koyuyor.

Popüler uygulamanın bir sorunu da Electron framework üzerinde geliştiriliyor olması. Facebook’un kullandığı Electron framework güvenlik açıkları nedeniyle sık sık sorun yaratabiliyor. Dolayısıyla WhatsApp’ın gelecekte de bu tür güvenlik sorunları yaşaması pek de sürpriz olmayacak.

whatsapp masaüstü

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Samsung Galaxy M30s ile özgürlük sizde!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hem de uygun fiyatıyla yüzünüzü güldürecek yeni bir akıllı telefonla, Galaxy M30s ile karşımızda. Şık tasarıma,...

Son Haberler