Android’de PNG güvenlik açığı keşfedildi!

PNG güvenlik açığı

Android platformu yeni güvenlik açığı ile bir yara daha aldı. Resim formatı olan PNG, Android cihazlardaki tüm verilere ulaşma imkanı sunuyor. PNG güvenlik açığı hakkındaki merak edilen her şey haberimizde.

Google, Android platformunu her ay düzenli olarak yayınladığı güvenlik güncellemeleri ile daha güvenli bir yapıya dönüştürmek istese de hackerlar tarafından bu hamlesi suistimal edilebiliyor.

Opera VPN Android’e geliyor!

Aslında bu Android’e has bir durum değil. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta iPhone’ların dinlenmesi gibi bir güvenlik açığı ile karşılaşmıştık. Yazılım devi Apple bu açığı tam 1 hafta sonra kapatabilmişti.

PNG güvenlik açığı çok tehlikeli

Şimdi ise bir farklı bela Android‘in tepesinde. Resim dosyası formatı olan PNG sayesine hackerların Android telefonlara erişim sağlayabildiği ortaya çıktı. Manipüle edilmiş PNG dosyasını açtığınızda telefonunuza zararlı yazılım yükleniyor ve 3. kişiler bilgilerinize ulaşabiliyor.

Google, bu hatayı 5 Şubat tarihinde yayınladığı güvenlik yaması ile Pixel modellerinde kapattı. Ancak bu güvenlik açığı hala Şubat ayı Android güvenlik güncellemesi almayan diğer telefonlarda devam ediyor.

Android Nougat ve Android Pie sürümlerini etkileyen bu güvenlik açığından korunmak için; kaynağı belli olmayan yerlerden gelen veye indirilen PNG. formatındaki görselleri açmamanızı öneriyoruz.

PNG güvenlik açığı


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin