Ana sayfa Genel Waymo 16 milyon kilometreyi tamamladı!

Waymo 16 milyon kilometreyi tamamladı!

ABD merkezli otonom sürüş teknoloji geliştirme şirketi Waymo, geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamada bulundu. Waymo CEO’su John Krafcik şirketin otonom sürüş testlerinde 16 milyon kilometrenin geride bırakıldığını duyurdu. İşte detaylar.

Aralık 2016‘da bağımsız bir kuruluş haline gelmeden önce Google‘ın küçük bir otonom araç projesi olarak başlayan Waymo, son bir yılda önlenemez bir yükselişe geçti. 1 yıl öncesine kadar otonom araç sürüş testlerinde toplamda 6,5 milyon yol kat eden şirketin test sürüşleri son bir yılda patladı. Testlerde toplamda 16 milyon kilometreye ulaşan şirket, an itibariyle 10 milyon mil gibi önemli bir kilometre taşını geride bırakmış bulunuyor.

Waymo’nun otonom otomobilleri günde yaklaşık 40.000 kilometre yol kat etti!

Testler, özellikle Google’ın da merkezinin bulunduğu Mountain View – Kaliforniya bölgesinde olmak üzere toplamda 25 farklı Kuzey Amerika eyaletindeki kamuya açık yollarda gerçekleştiriliyor. Toplamda 400 farklı beta test kullanıcısı tarafından yürütülen otonom araç testleri gerçek trafik koşulları altında gerçekleştiriliyor. Öte yandan testler karmaşık ve çeşitli senaryolar üzerinden simülatörler ile destekleniyor. Bu sayede otonom yazılımların geliştirme süreçleri de bir hayli hız kazanmış oluyor.

Volkswagen otonom teknolojilerde ittifak arayışına girdi!

Waymo, simülatörlerin sunduğu sanal dünya sayesinde yeni becerileri test etme ve mevcut olanları iyileştirme imkanı buluyor. Simülatörler sayesinde  kötü hava koşullarından gerçekleşmesi neredeyse imkansız olan bazı kazalara kadar öngörülemeyen tüm tehlikeli durumlar test ediliyor. Ayrıca mühendisler tarafından geliştirilen yapay zeka yazılımlarının doğru çalışıp çalışmadığı ilk olarak burada kontrol ediliyor. Son olarak, şirketin simülatör testlerinde ise 7 milyon mil yani yaklaşık 11 milyon kilometreyi aştığı biliniyor.

Waymo

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

PlayStation 5 çıkış tarihi

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Yeni nesil konsollar geliyor. 18 Mart tarihinde detayları paylaşılacak olan PS5 hakkında bilinen her şeyi derledik. İşte PlayStation 5 çıkış tarihi! PlayStation 4 satışa sunulalı...

Son Haberler