Ana sayfa Genel Lyft otonom sürüş ortaklığını sonlandırdı

Lyft otonom sürüş ortaklığını sonlandırdı

Araç paylaşım devi Uber otonom sürüş teknolojisi için milyarlarca dolar yatırırken rakibi Lyft otonom sürüş geliştiren ortağından ayrıldı. 

Lyft otonom sürüş geliştirmek için iki yıl önce bu konuda çalışma yapan teknoloji şirketi Magna ile ortaklık kurmuştu.

Lyft otonom sürüşsüz kaldı

Ancak çalışmaları bekledikleri gibi ilerlemeyen iki firma artık bu ortaklığı sonlandırma kararı aldılar. Bu da Lyft’in otonom sürüş konusunda Uber’den çok geride olduğunu ortaya çıkardı.

İki şirket, otonom sürüş teknolojilerini geliştirmek için 2018 yılında 200 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Fakat bu çabaların sonuç vermemesi, ortaklığı artık bitirdi.

Magna’nın CEO’su, full otonom sürüşün şirkete kazanç sağlamasına henüz zaman olduğunu düşünüyor. Full otonom otomobillerden önce gelişmiş sürüş asistanına sahip otomobillerin önümüzdeki 5 sene boyunca büyük bir gelir kapısı oluşturması bekleniyor. Magna da bu pazarda yerini almak için sürüş asistanı sistemleri geliştirmek istiyor.

Lyft’in şimdi otonom sürüş konusunda yeni bir ortaklık kurması bekleniyor. Şirket içinden sızan bilgilere göre Lyft yöneticilerinin aklında Google’ın otonom sürüş şirketi Waymo ile ortaklık kurmak var.

PayPal Türkiye’de yeniden kullanıma açılacak mı?

Dolayısıyla, şu anda otonom sürüş yeteneğine sahip olmayan Lyft’ın kısa süre sonra piyasadaki en gelişmiş otonom araçlara sahip olması da sürpriz olmayabilir.

Öte yandan, Uber’in eski CEO’su Waymo’nun teknolojilerini çalmakla suçlanmış ve mahkeme şirketi mahkum etmişti. Bunun üzerine Waymo tazminat olarak Uber’den hisse almıştı. Bir diğer deyişle, Uber’in rakibi Lyft, Uber’in ortaklarından Waymo ile çalışmaya başlayacak. Silikon Vadisi’nde kimin eli kimin cebinde, takip etmek çok zor.

lyft otonom

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Samsung Galaxy M30s ile özgürlük sizde!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hem de uygun fiyatıyla yüzünüzü güldürecek yeni bir akıllı telefonla, Galaxy M30s ile karşımızda. Şık tasarıma,...

Son Haberler