Vivo Hindistan büyük bir şok yaşıyor

Vivo Y33s 1

Dünyanın önemli teknoloji markalarından biri olan Vivo, Hindistan’da oldukça sıkıntılı zamanlar yaşıyor.

Vivo Hindistan büyük bir şok yaşıyor. Vivo, Hindistan’da en çok satış yapan akıllı telefon üreticilerinden biri. Bu marka ülkemizde her ne kadar alternatif model düşünenlerin başvurduğu bir isim imajı çizse de, söz konusu bölge Hindistan olduğunda işler epey değişiyor. Öyle ki bu marka sadece geçtiğimiz yıl Hindistan pazarında 16 milyar doların üzerinde satış hasılatı elde etti. Ancak gelen son bilgiler Vivo’nun başının Hindistan’da fena halde dertte olduğunu gösteriyor.

vivo 1 1

Hindistan hükümeti, uzun süre önce aldığı bir kararla ülkedeki yerleşik firmaların yurt dışına dolar cinsinden para aktarmalarını yasakladı. Yani Vivo bu ülkede elde ettiği hasılatı merkezinin bulunduğu Çin’e aktaramaz. Tabi diğer markalar için de bu yasak söz konusu.

vivo3

Vivo Hindistan büyük bir şok yaşıyor

Vivo’nun Hindistan’ın bu yasağını delebilmek için, uzun süredir mali tablolarında yanıltıcı bilgilere yer verdiği ve yüksek kar elde etmesine rağmen her yıl zarar beyan ederek ödemesi gereken vergiyi ödemediği iddia ediliyor.

Tabi şirketin bunu yapmasının amacı, vergi olarak ödeyeceği parayı zarar göstererek sistemin dışına çıkarması ve bu yolla da yasal olarak hiç var olmadığı görülen bu paraların Çin’e aktarılması. Geçtiğimiz yıl bu yolla 8 milyar dolara yakın kaynağın Çin’e gönderildiği iddia ediliyor.

vivo

Bu itham ve iddiaların hepsi Hint medyasından geliyor ve şu an Hindistan hükümeti de bu durumun doğruluğunu araştırıyor. Eğer incelemeler sonucunda gerçekten Vivo’nun böyle bir vergi kaçırma teşebbüsünde bulunduğu anlaşılırsa, Çinli şirketin çok büyük bir para cezasına çarptırılması işten bile değil.

Huawei, ABD yaptırımları olmasaydı Apple ile yarışabilirdi