Uzayda yangın alarmı büyük panik yarattı: Dumanlar endişeye yol açtı

Ay'da su bulan araştırmacılar

Uzun bir süredir görevine devam eden Uluslararası Uzay İstasyonu uzayda yangın alarmı oluşmasına neden oldu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Uzay çalışmaları büyük bir hızla devam etse bile yine de uzayda yangın alarmı ciddi paniğe neden oldu. 1998 yılında fırlatılan Uluslararası Uzay İstasyonu ilk modülü yavaş yavaş şimdikine evrildi. Hem dünya hem de uzay ile ilgili yapılan çalışmalarda bu istasyonun çok büyük bir önemi vardı.

Büyük oranda yaşlanma belirtileri gösteren bu uzay istasyonu sürekli ilginç problemlerle gündeme geliyor. En son Zvezda modülünde çatlakların olduğu ifade edilmişti. Bu durum bilim çevresinde paniğe yol açtı. Şimdi ise çok daha kötü bir olay yaşandı.

Uzayda yangın alarmı günlük rutini bozamadı

Her gün yaptıkları rutine devam eden astronotlar tuhaf bir koku aldı. Plastik yanıyor gibi bir ortam yaratan bu koku küçük bir dumana neden oldu. Rus astronot Oleg Novitsky plastik kokusunu ilk alanlardan birisiydi. Hemen ardından Fransız astronot Thomas Pesquet bu kokuyu aldı.

uzayda yangın alarmı

Ortaya çıkan duman ve kokular yaşam destek sistemlerinin yakınında olduğu için endişeye yol açtı. Ancak astronotların sakin davranmasını tebrik etmek gerekiyor. Günlük rutinlerle devam eden astronotlar bunun pil kaynaklı olabileceğini düşünüyor. Hatırlayacağınız üzere 2014 yılında yine duman kokusuyla bu istasyon gündeme gelmişti.

Falcon 9 roketi uzay turistleri için hazır: Tarihte bir ilk

Uzayda yangın alarmı yaşlılıktan kaynaklanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu yaşlılık belirtileri göstermeye devam ediyor. Belki de önümüzdeki günlerde çok daha büyük sorunlar yaşanacak. Şimdilik bu istasyon ile devam edilecek olsa bile 30 yıl içinde yeni bir tanesi inşa edilebilir. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir