Ana SayfaGenelUzayda bebek doğruma projesi son buldu

Uzayda bebek doğruma projesi son buldu

Hollanda’da kurulu bir startup olan SpaceLife Origin’in uzayda bebek doğurtma projesi, etik ve tıbbi endişeler nedeniyle sonlandırıldı.

Uzayda bebek doğarsa?

SpaceLife Origin firması dünya dışındaki ilk bebeği doğurtmak üzere hazılık yapıyordu. Bu sayede ise insanoğlunun dünya dışında da üreyebilmesi için gerekli tıbbi araştırmaları başlatmak ve yörüngede veya başka gezegenlerde uzun süreli yaşamı mümkün kılmak istiyordu.

Ancak firmanın CEO’u Kees Mulder yaptığı açıklamada, etik, tıbbi ve güvenlik gerekçeleriyle bu hedefi gerçekleştirmenın şu anda mümkün olmadığını kabullendiklerini dile getirdi ve projeyi sonlandırdı.

Uzaya hamile bir kadın çıkarmasının mümkün olmadığını bilen SpaceLife Origin firması’nın ilk aşamadaki planı, uzaya gönüllü dönorlardan alınacak sperm ve yumurtaları çıkarmaktı. Ancak spermlerini ve yumurtalarını uzaya çıkarmak isteyenlerin 30 bin ile 125 bin dolar ücret ödemesi gerekiyordu.

Katılımcılar, yörüngede bir uydu içinde dönecek bu sperm ve yumurtaları kameralarla anlık olarak izleyebilecekti. Öte yandan, firma bu girişimden edindiği gelirle, uzaya hamile bir kadın çıkarma fikrini de tartışıyordu.

Toyota güneş panelleri daha etkili çalışacak

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting