Ana SayfaGenelUragun: Dünyayı bir yapay zekâ yönetseydi, nasıl olurdu?

Uragun: Dünyayı bir yapay zekâ yönetseydi, nasıl olurdu?

Uragun, şu an Steam üzerinde “erken erişim” kapsamında oynanabilen bir bilim kurgu temalı shooter. Oyunun zengin bir hikâye anlatımı ya da görsel şölen sunmak gibi iddiaları yok. Bunların yerine, tıpkı yıllar önce var olan arcade tipte aksiyon oyunlarının yeni nesil bir yansıması, bu tipte oyunlara özlem duyanlar için iyi bir fırsat. İster tek seferde saatlerce oynayın, isterseniz de iş ya da okul süreçlerinizden fırsat bulduğunuz kısa zaman dilimlerini değerlendirmek için ara ara oynayın. Uragun’a uyum sağlamak zor değil.

Öncelikle, “erken erişim” kavramına bir açıklık getirelim isterseniz. Bu, mevcut oyunun hâlâ geliştirilme sürecinde olduğunu, ama bir yandan da oynanabilir olduğunu ifade eden bir kavram. Yani “tam sürüm gelene kadar beklemek istemiyorum” diyenler için ideal. Öte yandan, bu oyun henüz tam sürüm olmadığı için hem içerik tarafında eksiklikler olabilir hem de oyunda irili ufaklı hatalar, performans sorunları olabilir.

Uragun, Polonya menşeli oyun stüdyosu Kool2Play tarafından geliştiriliyor. Yapımın an itibarıyla Steam fiyatı ise, 25 TL. Bu, günümüz ekonomik koşullarını da göz önüne aldığımızda, ekonomik fiyata yeni oyunlar isteyenler için sevindirici aslında. Öte yandan, her ne kadar zengin bir hikâye anlatım amacı olmasa da, oyunun Türkçe altyazı desteği sunduğunu, bu sayede de hem hikâye hem de oynanış esnasındaki gelişmeleri rahatlıkla takip edebileceğinizi belirtelim.

Bağımsız bir stüdyo olan Kool2Play, Uragun ‘da kontrol ettiğimiz karakteri, “Ölümcül, ama dost canlısı bir Mech ünitesi” olarak tanımlıyor.

Evet, oyunda gelişmiş bir Mech’i kontrol ederek makinelere karşı savaş veriyoruz. Ana düşmanımız ise, gelişmiş bir yapay zekâ. Dünya, yok olmanın eşiğinde ve insan ırkının yok olduğuna dair söylemler var. Verimliliğini kaybetmiş topraklarda, yıkık dökük sokaklarda, kızgın güneşin de eşlik etmesiyle makinelerin heyecan verici savaşlarına dahil oluyor ve bir yandan da kayıp arkadaşımızı arıyoruz. Barselona’dan tutun da Hong Kong’a kadar pek çok farklı lokasyon mevcut, ama tabii hepsi kurgusal olarak tasarlanmış.

Harita tasarımları, sıcak çatışmalar için ufak boyutlarda tasarlanmış. Bu sayede “saklanma” faktörü de ortadan kalkıyor ve sürekli hareket halinde, hızlı ve doğru hamleler yaparak düşmanlarınıza yıkım gücü yüksek cevaplar vermeye çalışıyorsunuz.

Her bölümde size belirli “can” veriliyor. Retro bir örnek göstermek gerekirse, tıpkı Super Mario’daki can kavramı gibi. Her haritada, geçmiş ve geleceğe dair ışık tutabilecek kanıtları toplamalı ve bir yandan da düşman robot birimleri ortadan kaldırmalıyız. Tabii bu işler o kadar da kolay değil.

Uragun: Dünyayı bir yapay zekâ yönetseydi, nasıl olurdu?

Mech ünitesini kontrol etmek zor değil ve bu tip makinelerden hoşlananlar için keyifli de. Klavye ve mouse kombinasyonuna kısa sürede alışabilirsiniz. Ünitemizi hızlıca hareket ettirebiliyor, kısa süreli koruma kalkanı oluşturabiliyor ve aynı anda iki silah kullanabiliyoruz. Mermi tarafında bir limitin olmaması güzel. Tabii zırh süreçleri ve güçlü saldırıların belli limitleri oluyor ve siz bölüm geçtikçe, hem kullanabileceğiniz silahlar hem de ünitenizin güçleri gelişiyor. Minigun, plazma tüfeği, roket atar ve dahası var. Bunlara karşılık olarak, düşman faktörü de giderek güçleniyor tabii. Erken erişim kapsamında, oyunculara 1 büyük boss savaşı ve 3 mini boss savaşı sunuluyor.

Oyun, güzel bir aksiyon sunuyor. Arka planda çalan hareketli müzikler de sizi olumlu yönde destekliyor. Eğer bir görevde takılıp kalırsanız ve tekrar tekrar denemenize rağmen başarısız oluyorsanız, bu gibi süreçlerde müzikleri kapatmanızı öneririm. Çünkü sinirleriniz bozulabilir. Hâlâ başarılı olamıyorsanız, oyunu kapatıp bir süre mola vermeniz en iyisi. Bu, zaten her oyun için geçerli bir kural.

Erken erişim kapsamında, 25 bölüm sunuluyor. Tam sürüm ile daha fazlası da gelecek

Uragun, erken erişim sürümü kapsamında 25 bölüm sunuyor. Hepsini tamamlayabilmek için saatler harcamanız gerekiyor. Tabii tam sürüm ile bölüm sayısı, düşman tipleri, silah çeşitliliği ve özellik yelpazesi de genişleyecektir. Bunu hatırlatmakta fayda var.

Galaxy Z Flip 4 ve Z Fold 4 yeni renklerle gelebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting