Ukrayna Bitcoin zengini olacak!

Bitcoin dip seviyesi

Finlandiya hükümetinin, suç operasyonlarında ele geçirilen Bitcoin’i (BTC), Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savaş çabalarını desteklemek için Ukrayna’ya bağışlayacağı bildiriliyor.

Ukrayna Bitcoin zengini olacak! Yerel medya kuruluşundan alınan bir rapora göre, Finlandiya hükümeti 1.981 BTC biriktirdi. Madeni paralara Finlandiya gümrük yetkilileri tarafından “uyuşturucu ve uyuşturucu kaçakçılığı” gibi suçlarla ilgili “soruşturmalarda” el konuldu. Ülkenin mahkemeleri o zamandan beri söz konusu Bitcoin’in şu anda madeni paraları nakit olarak takas etmek isteyen devlete transferini emretti.

Ukrayna Bitcoin

Fin medya kuruluşu Helsingin Sanomat’a göre, kaynaklar Bitcoin zulasının “doğrudan Ukrayna’ya” teslim edilmesini düşünüyor. Finlandiya’nın en büyük gazetesine göre satışın ne kadarının Ukrayna’ya bağışlanacağına ilişkin kararın henüz verilmediği iddia ediliyor. Ancak, aynı açıklanmayan kaynaklara göre, Bitcoin varlıklarını “Ukrayna’ya yardım etmek için aktif olarak kullanma kararı çoktan alındı”.

Ukrayna Bitcoin

Ukrayna Bitcoin zengini olacak!

Bu arada Bloomberg, Finlandiya’nın ilkbahar ve yaz başında 1.890 BTC satmak için iki broker seçtiğini bildirdi. Helsingin Sanomat, konunun “ilkbaharın başlarında hükümet içinde” tartışıldığını ve ülkenin Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’den “teyit istendiğini” iddia ediyor.

Ukrayna Bitcoin

Rapora göre, konu kabinede görüşülerek nihai ve bağlayıcı karar Mayıs ayında alınacak.

Finlandiya medya kuruluşu tarafından yapılan haberde bir hükümet kaynağının aktardığına göre, devletin Bitcoin’i nakde çevrilmesinin düşünüldüğü ama önerilen bağışın boyutunun piyasa fiyatındaki değişiklikler nedeniyle küçülebileceğinden endişe duyulduğunu söyledi.

Öte yandan kaynaklar, Finlandiya hükümetinin bu tür bağışlar yapmasına izin verecek yasal bir mekanizmaya sahip olmadığını belirtiyor. Bu açıdan coinlerin nakde çevrilmesinin ve ardından bu paranın bağışlanmasının ek bürokratik ve yasal süreçler gerektireceği bir gerçek olarak ortada duruyor.

Samsung akıllı telefon pazar payınde son yılların rekorunu kırdı