Ukrayna, 13 milyon doların üzerinde kripto para topladı

Ukrayna, 13 milyon doların üzerinde kripto para topladı

Ukrayna, Rus işgaline karşı savunmasını finanse etmek için sadece yabancı hükümet yardımına güvenmiyor. Reuters’e göre, Ukrayna hükümetinin mücadelesini desteklemek için kripto para da toplandı. İşte detaylar.

26 Şubat’ta bir kitle fonlaması girişimi başlatıldı. Bunun ardından 18.000’den fazla katılımcıdan 13 milyon doların üzerinde kripto para birimi toplandığını bildirildi. Ukrayna, işgal başladığından bu yana toplam 20.9 milyon dolar topladı. Ancak en büyük artışını Cumartesi günü Bitcoin, Ethereum ve Tether için cüzdan adresleri yayınlayarak elde etti.

Ukrayna, 13 milyon doların üzerinde kripto para topladı

Ülkenin dijital dönüşüm bakanlığı, Reuters’e kripto parayı “mümkün olduğunca çok Rus askerini yok etmek” için kullanacağını söyledi. Come Back Alive ve Support Ukranian Sovereignty gibi resmi olmayan yerler de Ukrayna askeri ve yerel hayır kurumlarını desteklemek için kripto para birimini yükseltti. Eylemler, kripto para borsalarının Rusya’yı kısmen kısıtlamasıyla geldi. Binance Rusya’ya karşı yaptırımlarına başladı. Binance tüm Rus kullanıcıları için genel yasakları hayata geçirdi.

Ukrayna bir süredir Rusya’nın saldırısı altında. Hal böyle olunca da bir çok yardıma ihtiyaç duyuyor. Kripto para bağışları, Ukrayna’nın şimdiye kadar aldığı geleneksel yardıma kıyasla çok küçük. Yalnızca ABD hükümeti geçtiğimiz hafta sonu 350 milyon dolarlık askeri desteğe katkıda bulundu. Yine de ne kadar yardım gelse önemli denebilir. Bugün iki taraf da müzakere koltuğuna oturdu. İkinci bir görüşme yapılacağı da söylendi.

Windows 11 sıfırlama problemi yaratıyor: Endişe havası hakim