Ana SayfaGenelUçan taksiler gerçek olmaya bir adım daha yakın: Hazırlanın uçuyoruz

Uçan taksiler gerçek olmaya bir adım daha yakın: Hazırlanın uçuyoruz

Geleceğin en önemli figürlerinden bir tanesi olarak bilinen uçan taksiler gerçek olmaya son derece yakın. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Bugüne kadar uçan taksiler gerçek olmaktan son derece uzaktı. Elbette bazı markalar bu alanda çalışmalar yürüttü. Ancak devasa bir şirketin veya kurumun işin içerisine girmemesi durumu olumsuz etkiledi. Şimdi ise işin içine NASA dahil oldu. Yapılan açıklamalara göre bu kuruluş uçan taksi çalışmalarına başlıyor.

Uber tarafından geçtiğimiz yıl uçan taksi çalışmaları yapılmıştı. Şimdi ise taksi görevi gören minik uçaklar NASA tarafından tasarlanacak. Böylece uçan taksiler için önemli bir adım daha atılmış olacak. NASA konuyla ilgili Joby Aviation ile çalışmaya karar verdi. Uzun bir süredir iletişim halinde oldukları da açıklandı.

Uçan taksiler gerçek olmak üzere

Elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı olarak anılan bu uçaklar sayesinde hava taksileri her yerde kullanılacak. Yapılacak olan test uçuşları ile birlikte geleceğin kent konseptleri biraz daha ön plana çıkacak gibi görünüyor. Gelecek yıllarda hava sahası konseptlerinin modellenmesi NASA için büyük bir öneme sahip.

Uçan taksiler gerçek

Yaklaşık olarak 50 mikrofondan oluşan bir sistem ile uçağın sesi kontrol edilecek. Böylece şehir için uygun bir ortam oluşturup oluşturmadığı görülmeye çalışılacak. Aslına bakacak olursak bugüne kadar hiç bir kuruluş böylesine detaylı bir çalışma yapmamıştı. İlk defa NASA gibi bir devasa kuruluş işin içerisine dahil oldu.

XPG LEVANTE 240 ARGB sıvı soğutma sistemiyle hem serinleyin, hem ışıldayın

Her ne kadar teknik süreçler ön planda olsa bile bazı yasal mevzuatlar aşılamayabilir. Mesela ulusal hava sahasında kullanılma izni en önemli problemler arasında yer alıyor. Ancak uçan taksitlerin gelecekte hem kargo hem de insan taşırken büyük bir öneme sahip olacağı tahmin ediliyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU