Ubisoft, NPC diyalogları için yapay zeka kullanacak

Ubisoft NPC

Ubisoft, oyunlarının yapımında kullanacağı bir yapay zeka programı geliştirdi. Ghostwriter adlı bu program, NPC’lerin diyaloglarını ve repliklerini yazacak.

ChatGPT’nin çıkışıyla birlikte bir anda inanılmaz bir momentum yakalayan yapay zeka teknolojileri, sadece internet dünyasında değil oyun dünyasında da devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu devrimin ilk emarelerini daha şimdiden görmeye başladık bile. Bunun örneklerinden biri de oyun dünyasının önde gelen şirketlerinden Ubisoft’un son projesi Ghostwriter.

Fransa merkezli oyun şirketi, kendi bünyeleri içinde geliştirdikleri Ghostwriter adlı yapay zeka programının, oyunlarındaki NPC’lerin, yani oyuncular tarafından kontrol edilemeyen yan rollerin ve arka plan karakterlerinin diyaloglarını yazacağını açıkladı. Ghostwriter, özellikle oyun dünyasında “bark” olarak bilinen, belli durumlarda NPC’ler tarafından tekrar tekrar söylenen repliklerin yazımında kullanılacak.

Ubisoft, 1 Eylül'de 15 oyun için çevrimiçi desteği kesecek

Ubisoft, Ghostwriter programının oyun yazarlarının yerini almayacağını, aksine oyun yazarlarının işini kolaylaştıracak bir araç olacağını söylüyor. Çünkü bark olarak nitelendirilen bu tekrar eden repliklerin yaratılması ve doğru yerlere yerleştirilmesi, oyun yazarları için en çok zaman alan görevlerden biri. Ghostwriter bu işlemin önemli bir bölümünü kendi başına yaparak, yazarların elini rahatlatacak.

Ubisoft, bu teknolojinin şimdilik sadece oyun yazarlarına yardımcı olacak bir araç olarak kullanılacağını söylüyor olsa da yakın gelecekte Ghostwriter ve benzeri yapay zeka programlarının oyun dünyasında çok daha önemli bir rol oynayacağı şimdiden görülüyor. Bu tarz programlar oyun yapımını çok daha kolay hale getirirken, NPC’lerin de çok daha gerçekçi bir hal almasını sağlama potansiyeline sahip.

Hackerlar Bitcoin ATM’lerini boşalttı