İşsiz kalmak istemeyenler bu mesleğe yönelsin: İşte o meslek!

türk telekom

Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, işsiz kalmak istemeyenler için son derece önemli açıklamalarda bulundu. Hadi gelin detaylara hep birlikte göz atalım.

Üniversitelerin tercih döneminde, işsiz kalmak istemeyenler büyük bir kesimi oluşturuyor. Herkes son derece iyi işler yaparak büyük paralar kazanmak istiyor ancak ne yazık ki bu pek mümkün olmuyor. Bazı meslekler büyük rağbet görürken kimileri de iş dünyasında pek rağbet görmüyor.

Otomasyon sistemleri büyük önem kazanıyor

Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, robotların bugün üretimde yüzde 10 görev üstlendiğini, ancak bunun ilerleyen yıllarda çok daha ciddi boyutlara ulaşacağını ifade etti.

işsiz kalmak istemeyenler

 

Aydoğdu, “2018 verilerine baktığımızda dünyada kurulu robot sayısının 2,5 milyon adete ulaştığını görüyoruz. Robotların kullanım alanlarının yeni endüstri sahalarıyla birlikte artması sonucu 2018 yılında 420 bin olan yıllık satış adedinin 2025 yılında 3,4 milyona çıkması bekleniyor. Robot kullanımının artmasının insanların işlerini elinden alacağı gibi hem doğru hem de yanlış bir yanılgı var. Teknolojik ilerlemeler insanın üretim sürecinde ortaya koyduğu katma değerin ve zanaatkârlığın yerini alamıyor. Ancak diğer yandan, üretim süreçlerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde robot kullanmak hem iş güvenliği sağlıyor hem de kaliteyi artırıyor.” dedi.

Sözlerinin devamında ise, “Bu iş kolları arasında robot operatörlüğü çok kıymetli bir noktaya gelecek. Robot operatörlerinden beklenen ise tüm değişkenliklere göre robot ve takım tezgahı makinelerini tekrardan programlayacak becerilere sahip olması. Sanayide önemi hızla artacak olan bir diğer meslek ise ‘otomasyon danışmanlığı’ olacak. Bu iş kollarında aranan becerilere sahip olarak mezun olan her genç, çok kolay iş bulacak. Doğru donamlara sahip her robot operatörü ya da otomasyon danışmanı işletmelerin daha verimli çalışmasını sağlayacağı gibi daha hızlı robotlaşmasına da katkı sunacak.” ifadelerine yer verdi.


Yorumlar kapatıldı.