Ana SayfaGenelÇin TikTok için kapatma planı mı düşünüyor?

Çin TikTok için kapatma planı mı düşünüyor?

ABD ve Çin arasında büyük gerilime neden TikTok yakında kapanabilir. Çin hükumeti, ABD’nin TikTok’u satın alması yerine kapatılmasını tercih edeceğini açıkladı.

Peki Çin TikTok için bir kapatma planı mı düşünüyor? Çin’in planına göre, tüm dünyayı etkisi altına alan bu dijital pazarlama platformunu ABD’ye kaptırmaktansa, ABD’de kullanımının engellenmesi daha mantıklı bir seçenek.

Çin TikTok uygulamasını ABD’ye yar etmeyecek

Dolayısıyla, ABD hükumeti ByteDance’a TikTok’u satması için baskı yaparken, Çin ise satmaması konusunda baskı yapıyor.

Ancak Trump’ın TikTok’a verdiği sürenin de sonuna gelindi. 15 Eylül’e kadar TikTok ABD’li bir şirkete satılmazsa TikTok’a ABD’den erişim yasaklanacak. Ancak, pratik olarak TikTok’a takıntılı şekilde bağımlı ABD’li ergenleri TikTok’tan uzak tutmak kolay değil. Ülkeden erişim yasaklansa bile ergenlerin VPN üzerinden TikTok kullanmaya devam etmesi bekleniyor.

Obi-Wan dizisi için hazırlıklar tamam

TikTok’u satın almak için şu ana kadar Microsoft, Twitter, Oracle ve Walmart devreye girip teklif vermiş durumda. Ancak ByteDance henüz satış kararını vermiş değil. Ellerinde altın yumurtlayan bir tavuk vermek, birkaç altın külçesi için tavuğu satmak işlerine gelmiyor.

Çin TikTok

Bu arada süpermarket zinciri Walmart’ın ise TikTok’u satın alarak, dijital pazarlama platformu olarak kullanması ve rakibi Amazon’a karşı avantaj kazanmak istediği de dikkat çekiyor. Yani, dans eden ergenler büyük patronların umrunda değil. Dev sermayenin tek hedefi, TikTok üzerinden dans eden ergenlere daha fazla mal satabilmek.

Peki sizce TikTok ABD malı mı olacak, yoksa Çin şirketi olarak kalmaya devam edecek mi? Trump’ın perde arkasından yaptığı tehditlerden biri de ByteDance şirketinin yöneticilerini casusluk suçlamasıyla tutuklatmak. Dolayısıyla, ByteDance’ın ne cevap vereceğini şimdilik kimse kestiremiyor. Trump daha önce de casuslukla suçladığı Çin şirketi Huawei’nin üst düzey yöneticisini Kanada’da tutuklatmıştı.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU