Twitter o ülkede tekrar kullanıma sunuldu

Twitter o ülkede tekrar kullanıma sunuldu

Nijeryalılar artık VPN kullanmak zorunda kalmadan veya bunun sonuçlarından korkmadan Twitter platformuna tekrar erişebilir. İşte detaylar.

Nijerya hükümeti, ülkedeki telekom sağlayıcılarına sosyal ağı engelleme emri vermesinden yedi ay sonra, 13 Ocak 2022’de Twitter yasağını kaldırdı. CNN, Reuters ve The Financial Times’a göre Nijerya, Twitter’ın yerel bir ofis açmayı kabul etmesinin ardından yasağı kaldırmaya karar verdi.

Twitter o ülkede tekrar kullanıma sunuldu

Twitter ayrıca, “Nijerya yasalarına uygun olarak yasaklanmış yayınları yönetmek” de dahil olmak üzere hükümet tarafından belirlenen diğer koşulları yerine getirmeyi kabul edecek. Sosyal ağ, yerel vergileri de ödemek ve ülkede yerel makamlarla ilişki kurmaktan sorumlu olacak bir temsilci atamak zorunda. Hatırlarsanız Nijerya, hükümet binalarına yönelik saldırıların ardından vatandaşları tehdit etmek için platformu kullanan Başkan Muhammadu Buhari tarafından atılan bir tweetin ardından Haziran 2021’de Twitter’ı askıya almıştı. O zamanlar Twitter, gönderinin kötüye kullanım politikasını ihlal ettiğini açıklamıştı. Nijeryalı yetkililer, Twitter’ı platformunun “Nijerya’nın kurumsal varlığını baltalayabilecek faaliyetler için” kullanılmasına izin vermekle suçlayarak geri adım attı. Ayrıca vatandaşları, VPN’ler ve benzeri araçlar konusunda uyardılar. Bloomberg, Ekim ayında, Twitter’ın ülkede “iş ve olumlu ilişkiler” için kullanıldığı sürece Nijerya’nın yasağı kaldırmaya hazır olduğunu bildirmişti, ancak anlaşmanın sonuçlandırılmasının birkaç ay daha sürdüğü açıktı.

Nijerya Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı genel müdürü Kashifu Inuwa Abdullahi, Twitter’ın “Nijerya yasalarını ve bu tür yasaların üzerine inşa edildiği ulusal kültürü ve tarihi saygıyla kabul ederek hareket etmeyi kabul ettiğini” söyledi. Sosyal ağ, görünüşe göre ülke hükümetiyle birlikte çalışmayı kabul etti.

Kim Kardashian kripto dolandırıcılığı mağduru oldu

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir