Twitter devlet destekli hesapları işaretleyecek

twitter devlet

Mikroblog servisi Twitter, TikTok gibi dans eden gençler arasında çok popüler olmasa da dünyada etkisi çok büyük bir sosyal medya uygulamasına dönüştü. Bu nedenle pek çok devlet, Twitter üzerinden kendi söylemlerini yaymaya çalışıyor. Twitter şimdi bu konuda yeni bir uygulamaya gidiyor.

Twitter devlet destekli hesapların işaretleyerek “bu hesap şu devletin resmi hesabıdır” veya “bu hesap şu devletle bağlantılı bir yayın organının hesabıdır,” gibi uyarılar yapacak.

Twitter devlet destekli hesapları işaretleyerek ne kazanacak?

Bu yeni uygulamayla Twitter, platform üzerinde yayılan haberlerin daha şeffaf veya anlaşılır olmasını istiyor. Bir konu hakkında yayılan haber, devletin resmi kanalından geldiğinde işler değişiyor. Bu haberin, o devletin politikacıları tarafından deforme edilmiş/sansürlenmiş bir haber olması ihtimali de yükseliyor. Twitter yeni uygulamasıyla kullanıcıların bu noktada kendi analizlerini yapmasını kolaylaştırmak istiyor.

Ayrıca, Twitter bu sayede, hükumet üyelerinin hesaplarının doğrulamasını da yapmış olacak. Bir devletin bakanlarına ait hesapları bu şekilde doğrulamış olacak ve onu takip etmek isteyenlerin, doğu hesabı takip ettiği de anlaşılacak. Aksi halde, sahte hesaplardan pek çok sahte haberin yayılması da mümkün olabiliyor.

Huawei GameCenter indirime sunuldu!

Bu şekilde doğrulanacak hesaplar arasında, bakanlıklar, valilikler, elçilikler, kilit rollere sahip politik liderler de yer alacak.

twitter devlet

Ancak bu etiketleme şimdilik sadece dünya savaşı çıkarabilecek ülkelerin politikacılarına uygulanacak. Yani ABD, İNgiltere, Rusya, Çin ve Fransa için etiket söz konusu olacak. Ancak Twitter’in bu beş ülkenin etiketleme işini bitirdikten sonra diğer ülkeleri de sıraya alacağı tahmin ediliyor.