Ana sayfa Facebook Facebook Messenger dolandırıcı mesajları için uyarı gösterecek

Facebook Messenger dolandırıcı mesajları için uyarı gösterecek

Zuckerberg’ün sosyal medya platformu Facebook ve onun mesajlaşma sistemi Messenger, 2.5 milyar insan arasındaki yazışmalarda dolandırıcıları ayırmak için yeni bir önlem alıyor.

Yapay zekaya yıllardır milyar dolarlar yatırım yapan Zuckerberg artık yatırımlarının meyvelerini almaya başlıyor. Facebook Messenger dolandırıcı gibi görünen kullanıcılardan gelen mesajları işaretleyerek diğer kullanıcıları uyarmaya başlayacak.

Facebook Messenger dolandırıcı sorunundan çok çekti

Yeni mekanizmaya göre Messenger kullancıları tanıdıkları bir kişiden mesaj aldığında, Facebook devreye girecek. Yapay zeka, mesajı atan kişinin sosyal medya platformundaki “sabıkasına” bakarak değerlendirme yapacak. Bu değerlendirmeye göre, mesaj atan kişinin dolandırıcılık şüphesi uyandıran hareketleri varsa, mesajı alan kişiye uyarı yapılacak.

Bu uyarılarda, mesajı atan kişinin şüpheli olduğu, para isteme gibi taleplere karşı uyanık olunması hatırlatılacak.

Facebook ayrıca, “sahte hesap” sorunuyla da boğuşuyor. Bu hile için, hedef alınan kişini arkadaş listesindeki insanlardan birinin profiline benzeyen sahte bir hesap açılıyor.

facebook messenger dolandırıcı

Ardından bu sahte hesaptan, hedefteki kişiye mesaj atılıyor. Mesajı atan kişi yeni bir hesap açmış gibi bir izlenim yaratılıyor. Hedef alınan kurban ise tanıdığı bir dostuyla konuştuğunu düşünürken dolandırıcıların eline düşüyor. Kurban kişiden para talep edilebiliyor veya mahrem/özel bilgileri hakkında veriler alınıyor. Kişiler mağdur edilebiliyor.

Twitter reply kısıtı getiriyor, saldırganların işi zorlaşıyor

Bu sorun o kadar büyük ki, Facebook yöneticileri sorunu çözmek için yıllardır önlemler geliştirmeye çalışıyor ancak tam anlamıyla başarılı olamıyorlar. Yeni önlem paketiyle artık bu konuda da uyarı yapılacak. Kullanıcı yeni açılmış ve “arkadaşı” sandığı bir hesaptan mesaj aldığında, Facebook uyarı yapacak ve mesajı atanın dolandırıcı olabileceğini hatırlatacak. Böylece mesajı alan kişi, arkadaşı ile alternatif yollardan teyitleşmek gibi önlemler alabilecek.

Sosyal medya devi ayrıca 18 yaşından küçük kişilere atılan mesajları da ağır kontrol altına alacak. Yapay zeka, bu mesajlarda küçük çocuklara cinsel istismar ve maddi amaçlı dolandırıcılık girişimi olup olmadığını anlamaya çalışacak.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler