Ana SayfaGenelTürkiye’de kripto para madenciliği yasak mı?

Türkiye’de kripto para madenciliği yasak mı?

Son dönemde televizyonlarda çıkan bazı haberler kripto para madenciliği yapanların kafasını karıştırdı. İşte konuya ilişkin tüm detaylar.

Türkiye’de kripto para madenciliği yasak mı? Son günlerde özellikle haber bültenlerinde kripto para üretiminde kullanılan cihazlara el konulduğu, bu cihazlarla kripto para üretenlerin göz altına alındığı gibi haberlerle karşılaşıyoruz. Bu durum ister isteme akıllara aynı soruyu getiriyor. Ülkemizde kripto para madenciliği yapmak suç mu?

Hemen belirtelim. Kripto para madenciliğinin suç olduğuna ilişkin bir madde ya da hüküm yok. Peki öyleyse bu depolar neden basılıyor? Neden cihazlara el konuluyor? Hemen bu duruma da bir açıklık getirelim.

Türkiye’de kripto para madenciliği yasak mı?

Türkiye’de kripto para madenciliği yasak mı?

Malum son dönemde ülkemizdeki ekran kartı fiyatları önemli oranda arttı. Dolayısıyla 1000 TL seviyesindeki bir ekran kartı bile 700010000 TL fiyat aralığından satılıyor. Hal böyle olunca kripto para için kullanılan ekran kartlarında da kaçakçılık yoluna gidiliyor.

Dolayısıyla kripto para üretiminde kullanılan ekran kartları genel itibariyle kaçak yollarla ülkeye sokulmuş cihazlar oluyor.

İşte yapılan baskının asıl sebebi de bu. Yani kaçakçılık. Dolayısıyla aynı sebepten ötürü kripto para madenciliğinde kullanılan ekran kartlarına da el konuluyor. Zaten haberlerin detaylarını incelediğinizde başlatılan soruşturma ve işlemlerin kaçakçılık üzerine şekillendirildiğini görebilirsiniz. Eğer Türkiye’den satın aldığınız vergisini ödediğiniz bir ekran kartıyla madencilik yapıyorsanız sorun yok demektir. Elbette yine de yatırım tavsiyesi değildir.

Ekim ayında Game Pass’e gelecek tüm oyunlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting