Ana Sayfa Genel Türkiye 5G'ye ne zaman geçecek?

Türkiye 5G’ye ne zaman geçecek?

Malum artık 5G özellikli telefonlar iyiden iyiye yaygınlaşmaya başladı. Peki Türkiye 5G’ye ne zaman geçecek? İşte detaylar.

2019 yılının başlarında 5G üzerinde önemli adımlar atıldı. Hatta herşey planlandığı gibi gitseydi 2020 yılının sonuna kadar pek çok ülkede 5G aktif bir şekilde kullanılmaya başlanacaktır. Belki Türkiye de bu ülkeler arasında olabilirdi.

Fakat 2020 yılında yaşanan olaylar 5G alt yapısının önüne pek çok engel çıkardı. Zaten pandemi 5G teknolojisinin gelişmesini ve ülkeler tarafından kullanılmasını tamamen engelleyen bir unsurdu.

Bu unsurun üzerinde bir de ABD’nin Çin kaygısı eklenince işler iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Dünya genelinde 5G konusunda en iyi şirketin Huawei olması ABD’nin oyunu baştan kurmasına zemin hazırladı. Huawei ile anlaşan ülkelerin işine çomak sokan ABD hükümeti, 5G’nin dünyada yaygınlaşmasını da önlemiş oldu.

LG K92

Türkiye 5G’ye ne zaman geçecek?

Peki gelelim işin bizi ilgilendiren kısmına. Biz 5G’ye ne zaman geçeceğiz? Hali hazırda net bir tarih yok. Fakat 5G tarafında ciddi testler yapılmaya başlandı. Büyük ihtimalle 2021 sonuna kadar da bu testler sona erecektir. Büyük bir aksilik daha yaşanmazsa Türkiye’nin en geç 2022 yılında 5G alt yapısını kullanmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Elbette bu şimdilik sadece bir tahmin.

Şunu da dip not olarak belirtelim. Hala 5G’yi ülke genelinde yüzde yüz bir şekilde kullanan herhangi bir devlet bulunmuyor.

Qualcomm Snapdragon 888 kullanan telefonlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting