Ana Sayfa Akıllı Telefon 2020 geldi ama 5G hala yaygınlaşmadı

2020 geldi ama 5G hala yaygınlaşmadı

2018’de 5G üzerine ilk ciddi testler yapılırken bu teknolojinin 2019’da yaygınlaşacağı iddia ediliyordu. Fakat takvimler 2020’yi göstermesine rağmen hala istenilen gelişmeler yaşanmış değil.

Son 3 – 4 yıldır 5G üzerine önemli adımlar atılıyor. Hatta 2018’in sonlarına doğru bu kablosuz ağ teknolojisi ile ilk ciddi testler yapılmış ve bazı bölgelerde kullanıma sunulmuştu. Genel kanı 2019’un 5G için önemli bir kilometre taşı olacağı yönündeydi. Pek çok teknoloji uzmanı dünya genelinde önde gelen ülkelerin 2019’la birlikte bu teknolojiye geçeceğini düşünüyordu. Fakat beklenen olmadı.

Geçtiğimiz yıl bu teknoloji az sayıda ülkede, az sayıda bölgede kullanılmaya başlandı. Elbette bu durumun pek çok nedeni var. Hatta ABD’nin Huawei’ye karşı cephe almasını da bu nedenler arasında sayabiliriz.

Malum pek çok ülkenin kablosuz ağ alt yapısı Huawei tarafından yapılandırılıyor. Bugün İngiltere’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülke 5G altyapısı için Huawei’ye bel bağlamıştı. Çünkü Huawei kablosuz ağ teknolojileri konusunda diğer telekomünikasyon şirketlerinden ciddi derecede öndeydi. Doğal olarak birçok ülke de bu teknolojinin alt yapısı için Çinli şirketin kapısını çaldı.

ABD, Çinli şirkete ambargo uygulamak isteyince de işler değişti. Çünkü Trump hükümeti üstü kapalı olarak Huawei ile işbirliği yapan ülkeleri de uyarmıştı. Bu uyarı sonucunda bazı ülkeler Çinli şirketle olan sözleşmelerini gözden geçirmek zorunda kalmıştı.

Yıl 2020 oldu 5G teknolojisinden haber yok

Yaşanan bu gelişmeler ışığında 5G’nin kullanıma girme süresi de gecikmiş oldu. Aslında genel beklenti 2020 ile birlikte dünyanın önde gelen ülkelerinde 5G’nin yaygınlaşması yönündeydi. Lakin 2020’ye girmiş olmamıza karşın hala 5G’yi aktif olarak kullanan bir ülke bulunmuyor.

Elbette bazı ülkelerde bölgesel bazlı kullanımlar başladı. Fakat şu ülke tamamen 5G’yi sınırları dahilinde kullanmaya başladı diyebileceğimiz bir yer yok.

Tüm bu bilgiler dahilinde 5G’nin yaygınlaşması için henüz erken diyebiliriz. Bırakın 2020’yi önümüzdeki yıl bile bu teknoloji pek çok bölgede kullanılabilir olmayacaktır. Ne yazık ki bu bölgeler arasında Türkiye de mevcut.

Hatırlanacağı üzere BTK, 5G’ye geçecek olan ilk ülkeler arasında Türkiye’nin de olacağını açıklamıştı. Fakat henüz ülkemizde bu teknoloji adına çok önemli adımlar atılmadı. Muhtemelen önümüzdeki günlerde kayda değer adımlar atılacaktır. Merakla beklemedeyiz.

Sonuç olarak özetlememiz gerekirse, şu aralar 5G destekli bir telefon almak da çok mantıklı değil. Malum bu modemler 5G’yi desteklediği için normalin üzerinde fiyatlardan satılıyor. Fakat bu teknoloji henüz olgunlaşmadığı için boşu boşuna fazladan para ödeyip 5G’li bir telefon almaya da gerek yok. Yine de son sözü kullanıcılar söyleyecek

5G özelliksiz Redmi K30 Pro geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting