5G kullanan ülkeler!

5g kullanan ülkeler

5G’ye geçiş süreci tüm hızıyla devam ediyor. Her geçen gün 5G teknolojisinin kullanılabildiği bölge sayısı artıyor. Peki 5G kullanan ülkeler hangileri? İşte bu sorunun yanıtı.

Geçtiğimiz yıl 5G üzerine ilk ciddi testler yapılmaya başlanmıştı. Nitekim 2019’a girmemizle birlikte dünyanın belli bölgelerinde 5G teknolojisi kullanıma sunuldu. Genel kanı önümüzdeki 3 – 4 yıllık süreç içerisinde Amerika, Avrupa ve Asya’nın çok büyük bir bölümünün 5G’ye geçiş yapacağı yönünde.

Ülkemizde de son dönemde 5G üzerine bazı testler yapılıyor. Fakat henüz bu teknolojinin kullanıma sunulduğu bir bölge mevcut değil.

BTK, Türkiye’nin 5G teknolojisine geçiş yapan ilk ülkelerden biri olacağını söylemişti. Fakat görünen o ki 3G ve 4G’de olduğu gibi 5G’de de dünyayı biraz geriden takip edeceğiz.

Speedtest ile mobil veri ve geniş bant internette hız ölçümleri gerçekleştiren analiz şirketi Ookla, 5G teknolojisini kullanan ülkeleri sıraladı. Bizler de bu ülkeleri okurlarımızla paylaşmak istedik.

Peki 5G kullanan ülkeler hangileri? Hemen belirtelim, Amerika ve Asya’daki ülkeleri listeye dahil etmedik. Ayrıca Rusya gibi 5G direklerinin dikildiği testlerin başladığı fakat hizmetin halka sunulmadığı ülkeleri de listeye almadık.

Listede yer alan ülkeler 5G’yi aktif olarak kullanan, halk bazında testlere başlayan ülkeler.

İşte 5G kullanan ülkeler!

İsviçre

isviçre


5G kullanan ülkeler!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir