Ana sayfa Mobil Türkiye'deki Türkçe Siri davası sonuçlandı!

Türkiye’deki Türkçe Siri davası sonuçlandı!

Sesinin, Siri’de izinsiz kullanıldığını düşünen Yelda Uğurlu, Apple’a dava açmıştı. Türkçe Siri davası olarak tarihe geçen bu dava bugün sonuçlandı. Bakalım mahkeme kimi haklı buldu?

Apple‘ın sesli asistanı Siri, 2015 yılında aldığı güncelleme ile Türkçe dil seçeneğine sahip olmuştu. Siri’nin Türkçe dil seçeneğindeki sesinin, Yelda Uğurlu‘nun sesine çok benzemesinden dolayı Apple, Türkiye’de mahkemelik olmuştu. Sonucu merakla beklenen Türkçe Siri davası bugün sonuçlandı.

Yelda Uğurlu, 2011 yılında sesinin toplu taşıma anonslarında kullanılacağını düşünerek Nuance Communications şirketi için seslendirme yapmıştı. Nuance Communications firmasının bu sesleri toplayarak Apple’a sattığını söyleyen Uğurlu, Apple’a dava açmıştı.

Davacı Uğurlu, Siri’de kendi sesinin kullanılmasının son verilmesini ve gazeteye ilan verilerek kendisinden özür dilenmesi istediğini talep etmişti. Hatta bu süreçte bilir kişi gönderilmiş ve Türkçe Siri’nin sesinin Uğurlu’ya ait olduğu kanıtlanmıştı.

Türkçe Siri davası sonuçlandı!

Bu karara hemen itiraz eden Apple ve Nuance Communications, mahkemenin kararı ile bugün istediklerini elde etti. Dava sonucunda; firmaların Yelda Uğurlu’nun sesini kullanmasında hakkı olduğu belirtildi ve Apple davayı kazandı.

Türkçe Siri davası

Raporda; Uğurlu’nun sesinin direkt olarak kullanılmadığı programla oluşturulup işlenmiş ses vasıtasıyla kullanıldığı yer aldı. Bu yüzden mahkeme kişilik hakları ihlal edilmemiştir sonucuna vardı.

iPhone SE2 çıkış tarihi netleşti

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler