Ana SayfaGenelTÜİK verileri açıklandı: Türkiye’de insanların yaşam süresi uzadı!

TÜİK verileri açıklandı: Türkiye’de insanların yaşam süresi uzadı!

Türkiye’de insanların yaşam süresi ile ilgili TÜİK verileri açıklandı. Bu verilere bakıldığında bazı ilginç sonuçlar bizleri karşılıyor. İşte merak edilen bütün detaylar.

Düzenli olarak açıklanan TÜİK verileri bu defa Türkiye’de insanların yaşam süresi için kullanıldı. Özellikle de son dönemlerde yaşanan çeşitli değişimlerden sonra herkes ortalama yaşam ömrünün kaç yıl olacağını merak ediyordu. Doğuşta beklenen yaşam süresi olarak da ifade edilen bu süre genellikle herkes için aynı olmuyor. Bazıları hem beslenme hem de sağlık olanakları nedeniyle daha fazla yaşayabiliyor. Kimileri ise tam tersi durumlar nedeniyle çok daha kısa bir ömre sahip.

Kadınlar erkeklerden daha fazla yaşıyor

Yapılan son araştırmalar ile birlikte Türkiye’de insanların, ortalama olarak 78,6 yıl yaşam süresine sahip olduğu ve bunun genellikle çok az miktarda değiştiği ortaya çıktı. 2017 ila 2019 yılları arasında yapılan araştırmalara göre ortalama ömür yaklaşık olarak 6 ay arttı.

Türkiye’de insanların yaşam süresi

 

Kadınların 2013-2015 yılları arasında ortalama olarak 80,7 yaşına gelebildiği ortaya çıkmıştı. 2017-2019 yılları arasında bu süre, 81,3 yıl seviyelerine kadar yükseldi. Böylece kadınların ortalama yaşam süresinde küçük bir değişim yakalanmış oldu. Erkeklerde ise ortalama yaşam süresi 75,3 civarındaydı. Son verilere göre bu yaşam seviyesi yaklaşık olarak 75,9 yıl seviyelerine kadar yükseldi.

Şu anda 30 yaşındaysanız yaklaşık olarak 50 yıl daha yaşama imkanınız olacak. Böylece 80 yaşını görmeniz çok yüksek bir ihtimal. Sizce Türkiye’de yaşam süresi gerçekten de uzadı mı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU