Ana SayfaGenelTikTok oyun sevdasından vazgeçiyor

TikTok oyun sevdasından vazgeçiyor

TikTok ile büyük başarı yakalayan Çin merkezli ByteDance şirketi, oyun dünyasına yaptığı yatırımları kısma kararı aldı.

Son dönemde hızla büyüyen ve Instagram gibi sosyal medya devlerini bile tehdit etmeye başlayan TikTok’un sahibi olan Çin merkezli ByteDance şirketi, bir süre önce oyun tarafına da önemli yatırımlar yapmaya başlamıştı. TikTok ile büyük başarı yakalayan ve gelirini katlayan şirket, oyun tarafında da benzer bir başarı yakalamayı amaçlıyordu. Ancak işler planlandığı gibi gitmemiş olsa gerek ki ByteDance, oyun sevdasından yavaş yavaş vazgeçiyor.

Çin basının yer alan haberlere göre ByteDance, oyun tarafına yaptığı yatırımları kısma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda şirket bünyesinde yer alan oyun stüdyolarından ikisinde yüzlerce kişiyi işten çıkardı.

TikTok sahibi ByteDance, uygulamasının yapay zekasını satmaya başladı

ByteDance’in hala aktif olan oyun stüdyolarında ise çeşitli projeleri sonlandırdığı söyleniyor. Ayrıca bu stüdyolarda işe alımlar da büyük ölçüde durdurulmuş durumda. ByteDance’in Şanghay’daki ana oyun stüdyosu faaliyet göstermeye devam edecek. Ancak bu stüdyonun yeni oyunlar geliştirmek yerine, halihazırda çıkmış olan oyunlar için destek sunmak için faal kalacağı söyleniyor.

ByteDance’in oyun alanına yatırım yapmaya başladıktan sadece üç ay sonra bu konuda geri adım atmasında Çin hükumetinin son dönemdeki sert tutumunun etkili olduğu düşünülüyor. Çin hükumeti son dönemde oyunlar üzerinde çok katı bir denetim sergilemeye başladı. Oyunların konuları, karakterleri, karakterlerin kostümleri gibi detaylar sıkı bir şekilde denetleniyor ve Çin kültürüne ters bulunan içerikler yasaklanıyor. Ayrıca Çin hükumetinin lisans verdiği oyun sayısında da ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bu durumun ByteDance’in frene basma kararında etkili olmuş olabileceği belirtiliyor.

Steve Jobs’un kızı iPhone 14 ile dalga geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting