TikTok müzik yayınına mı başlayacak?

Çinli dans videoları uygulaması TikTok müzik yayını da yaparak Spotify’a rakip olmaya mı hazırlanıyor. Dans videoları çekmek için kulanılan bir uygulama için sonraki büyük adım, müzik yayını piyasası olmasın?

TikTok’tan bu konuda resmi bir açıklama yok. Ancak şirket içinden medyaya sızan bilgiler bu hazırlıkların başladığını söylüyor.

TikTok müzik geliyor Amerikalı uygulamalar tırsıyor

Çinli ByteDance firması, yüz milyonlarca kullanıcısının aynı zamanda müzik dinlemeye çok istekli gençlerden oluştuğunu biliyor ve bunu paraya çevirmeye kararlı görünüyor.

TikTok şimdiden, profesyonel müzik video klipleri yayınlayarak kullanıcılarına ilham vermek için harekete geçmiş durumda. İkinci aşamada ise Spotify’ın aylık 10 dolarlık abonelik ücretinin çok altında bir ücretlendirme ile müzik yayını yapacağı vurgulanıyor.

Şirketin bu amaça dev müzik yayıncıları Sony, Universal ve Warner ile gizli görüşmeler yaptığı da vurgulanıyor. Bu üç devin müzik arşivini kullanıcılarına ulaştırmak isteyen Çinli uygulama, ilk denemelerine ise Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da başlayabilir. Bu bölgeler gençlerin çok yoğun olduğu ancak gelir düzeyi düşük olduğu için Spotify aboneliklerinin az olduğu ülkeler.

Dolayısıyla ağır bir rekabetle karşılaşmadan piyasadaki boşluğu dolduracak olan TikTok hem müzik yayını servisinin testini yaparken hem de gelir elde etmeye başlayacak ve Spotify’ın güçlü olduğu kalelere yürümek için hazırlığını tamamlayacak. Ayrıca, Apple Music ve YouTube Music de hızla büyüyen Çinli uygulamanın pazara geliyor olmasından rahatsız.

Virgin Galactic uzay turistlerini eğitmeye başlıyor

Bakalım ilk indirimi önce kim yapacak. Ücretli abonelik açmayan kullanıcılarını “müzik listeni istediğin sırayla değil karışık dinlemek zorundasın,” baskısıyla yıldırmaya çalışan fidyeci müzik uygulamalarının devri yakında kapanabilir.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin