Pixel Watch dört yıl önce çıkan işlemciyi kullanacak

Pixel Watch

Google’ın yeni akıllı saati Pixel Watch’un işlemci olarak dört yıl önce çıkan Exynos 9110’u kullanıyor olması şaşkınlık yarattı.

Bildiğiniz gibi Google, geçtiğimiz günlerde düzenlediği Google I/O 2022 etkinliğinde pek çok yeni ürün tanıttı. Google tarafından tanıtılan bu ürünlerden biri de şirketin kendi markası altında çıkaracağı ilk akıllı saati olan Pixel Watch oldu. Şık tasarımı ve Google tarafından optimize edilen yazılımıyla dikkat çeken Pixel akıllı saat ilgiyle karşılanmış olsa da, dün teknoloji dünyasında gündeme gelen haberler, Google’ın akıllı saatinin beklendiği kadar dikkat çekici özelliklere sahip olmayabileceğini gösterdi. En azından teknik özellikler söz konusu olduğunda.

pixel watch 2

Google konusunda paylaştığı doğru bilgilerle tanınan 9to5Google’ın kaynakları tarafından elde edilen bilgilere göre Pixel Watch, Exynos 9110 işlemci kullanacak. 9to5Google tarafından paylaşılan bu bilgi, teknoloji dünyasında hayretle karşılandı. Çünkü Exynos 9110, dört yıl önce çıkmış bir işlemci.

İki Cortex-A53 çekirdekten güç alan Exynos 9110 bir akıllı saat için yeterince güçlü bir işlemci olarak değerlendirilebilir. Ancak piyasada daha yeni alternatifleri varken Google’ın dört yıllık bir işlemciyi tercih etmesi şaşırtıcı. Örnek vermek gerekirse bu alandaki iddialı şirketlerden bir diğeri olan Samsung, akıllı saati Galaxy Watch 4’te Exynos 9119 daha yeni modeli olan Exynos W920 işlemciyi kullanıyor.

Peki Samsung gibi rakipleri daha yeni işlemcileri kullanırken Google neden dört yıllık bir işlemciyi tercih ediyor? Şirkete yakın kaynaklar, şirketin akıllı saati üzerinde yıllardır çalıştığını ve bu çalışmalar ilk başladığında Exynos 9119 kullanıldığı için şirketin bu işlemciyi değiştirmek istemediğini, çünkü böyle bir değişikliğin akıllı saatin çıkışını geciktireceğini söylüyor. Görünen o ki Google ilk akıllı saatinin çıkışını daha fazla ertelememek için teknik özelliklerden feragat etmiş.

Meta yeni VR gözlüğünü tanıttı