The Elder Scrolls 6 Xbox’a özel olacak

The Elder Scrolls 6

Federal Ticaret Komisyonu ve Microsoft arasındaki davanın belgeleri yeni ayrıntıları ortaya çıkardı. Bu belgelere göre The Elder Scrolls 6, Xbox ve PC’ye özel olacak, PS5’e gelmeyecek. Oyunun olası çıkış tarihi de belgelerde yer aldı. İşte detaylar…

Federal Ticaret Komisyonu (Kısaca FTC), Microsoft’un, Activision Blizzard’ı almasına karşı dava açmıştı. FTC bu satın almanın dengeleri bozacağını ve haksız rekabete yol açabileceğini ileri sürmüştü. Fakat mahkemeyi Microsoft kazandı. Davayla ilgili bazı belgeler ilginç detayları gün yüzüne çıkarmıştı. Mesela The Last of Us Part II’nin 220 milyon dolara geliştirildiği ve PlayStation’a özel başka yapımların yüksek maliyeti belgelerde yer aldı. Ayrıca Microsoft’un daha fazla yapımcı stüdyoyu da satın almak istediği doğrulandı.

Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer’ın ifadesine göre Microsoft’un Bethesda’yı satın alması, Sony’nin Starfield’ı PlayStation’a özel oyun yapma niyetinden sonra gerçekleşti. Spencer, The Elder Scrolls 6’nın (TES6) muhtemelen 5 yıl sonra çıkacağını belirtmişti.

The Elder Scrolls 6

Mahkeme sürecindeki yeni belgeler TES6’nın PS5’e gelmeyeceğini ve olası erken çıkış tarihini ortaya koydu. Microsoft’un paylaştığı çizelgede TES6’nın en erken 2026’da çıkabileceği görünüyor. Oyun Xbox ve PC için piyasaya sürülecek. Ancak platformlarda PS5 yok. Kısa süre önce Bethesda tarafından TES6’nın erken geliştirme aşamasına girdiği onaylandı.

Phil Spencer daha önce yaptığı röportajda The Elder Scrolls 6’nın Xbox’a özel olup olmaması hakkında, “Geliştirdiğimiz oyunların durumuna bakıyoruz. Oyunlarımızın farklı yerlerde olmasını istiyoruz. Xbox, PC veya bulut platformu olabilir. Oyunlar web’e erişimi olan cihazlara gelebilir. Starfield ve Xbox Game Studios’un diğer oyunlarına erişebilecek milyonlarca oyuncu var ve oyuncular bizim için önemli. Aslında her şey oyunculara nasıl oynamak istedikleri konusunda seçenek sunmak ve oyun kütüphaneleri oluşturmakla ilgili” cevabını vermişti.

Oppo A2x ve A2m sertifika alırken görüldü